Gat (Catha edulis) Bitkisi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gat (Catha edulis) Bitkisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Gat (Celastraceae topluluğuna bağlı Catha edulis), Doğu Afrika'nın dönenceler arasında kalan bölgelerine özgü çiçekli bir bitkidir.

  Etiyopya kökenli olduğu düşünülen gat, ağızda çiğnendiğinde verdiği uyarıcı etkisinden ötürü Doğu Afrika ile Arap yarımadasında özellikle Yemen'de yetiştirilir.

  Yemende halkın büyük çoğunluğu bu bitkiyi çiğnerler.Halkının büyük çoğunluğu fakir olmasına rağmen günde 10$ ile 30 dolar arasında bu bitkiyi çiğnemek için harcarlar.Çoğu ülkede satışı yasak olmasına rağmen Yemende yasaldır.İslami dünyada haram olarak kabul edilen bu bitki katı islami yönetimi olan Yemende haram sayılmamakdadır.Komşusu Sudi Arabistan`a sokulması durumunda verilen ceza idamdır.

  Ayrıca bitkinin insanlar üzerinde ağız kanseri ve diğer mikrobiyolojik rahatsızlıklara neden olduğu tıbbi olarak da kanıtlanmıştır. Gat bitkisinin yemende yaptığı sonuç ise sürekli artan %60'lara varan işsizlik ve petrol kaynaklarından elde edilen paraları acaba devlet ne yapıyor gibi tatsız soruları dahi soramayacak hale gelen uyuşuk ve hipnotize olmuş insanlar. Gat ayrıca öğleden sonra bşlayıp gece geç saaatlere kadar süren gat meclislerinide beraberinde getirerek yarattığı bir diğer toplumsal işgücü kaybını da kaçınılmaz hae getirmiştir.
   

Bu Sayfayı Paylaş