Garipçetekke Köyü Mustafakemalpaşa Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Garipçetekke Köyü Mustafakemalpaşa Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Garipçetekke Köyü Mustafakemalpaşa - Garipçetekke Köyü resimleri - Garipçetekke Köyü hakkında - Garipçetekke Köyü tanıtımı Bursa  İlçe: MUSTAFAKEMALPAŞA - İl: BURSA


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok

  Garipçetekke, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köy, adını köyün merkezine yaklaşık 50 m uzaklıkta bulunan ve "Garipçedede" adı verilen yatırdan almaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köyde yapılan yemekler genelde Marmara yöresi yemekleridir. Ayrıca köyün girişinde sol yanda ilk evde (sahipleri yaşamamaktadır)tarihi değeri olan çoklu şamdan, düğünlerde kullanılan çalgılar ve köye özel giysiler bulunmakta idi. Hayvancılık olması sebebi ile sütten yapılan yemek ve tatlılar çok çeşitlidir. Yakın zamana kadar köyde hıdırhellez şenlikleri yapılmakta (Erkız koruluğu adı verilen yerde), her yerden gelen misafirler köyde pişirilen yemekler ikram edilerek ağırlanmakta, çeşitli eğlenceler düzenlenmekte idi. Batıl inanışlar Anadolumuzun heryerinde olduğu gibi bu köyümüzde de mevcuttur. Örneğin; "Erkız Koruluğu" denilen ormanlık alandan kimse bir tek dal dahi odun almaz, aldığı takdirde "Erkız" denilen ermişin onu rahatsız edeceğine inanılır. Köyün insanları çok canayakın, misafirperver ve saygılıdırlar. 1951 yılında Bulgaristan tarafından zorunlu göçe tabi tutulan soydaşlarımızın bir kısmı ilçe merkezi ve diğer köylere olduğu gibi bu köyede devletçe yerleştirilmişlerdir. Yöresel kültür ile balkan kültürünün kaynaştığı şirin bir köyümüzdür.

  Coğrafya

  Bursa iline 99 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 14 km uzaklıktadır. Köyün üç tarafı çam ormanıyla, diğer tarafı ise makilik alanla çevrilidir. Çevre köyler ile kıyaslandığında daha yüksek bir mevkide bulunan köy, uluabat gölünün rahatlatıcı ve Mustafakemalpaşa ilçesinin muhteşem gece manzarasına sahiptir. Toprak yapısı bakımından içerisinde çok fazla miktarda kaya içermektedir. Zaten il için hayati öneme sahip taş madeni ocaklarının fazlalığı bunu açıkça göstermektedir. Verimli topraklara sahip köyün su sıkıntısı yoktur. Fazla engebeli topraklara sahip olmayan köy, coğrafi bakımdan tüm Mustafakemalpaşa ilçesinin en güzel ve sessiz köylerinden biridir.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Yazlar sıcak, kışlar ise sert ve bol kar yağışlıdır. Kış mevsiminde, köyün diğer köyler ve ilçe ile karayolu bağlantısı yoğun kar sebebiyle kesilebilmektedir. Köyün üç tarafını çevreleyen çam ormanı, bol yağış almasını sağlamaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 38
  1997 54

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Küçükbaş hayvancılık en belli başlı geçim kaynağı olmakla birlikte tarım üretiminde buğday ve mısırın payı büyüktür. Ayrıca köyün çevresinde açılan mermer çıkarma ocakları uzun yıllardır çalışmakta ve il ekonomisine büyük katkı sağlamaktadırlar. Son zamanlarda köyü çevreleyen çam ormanlarının yaşlanmasından dolayı orman yenileme çalışmaları yapılmakta, burada yaşayan köylünün bir kısmı da orman işletmelerinin kendilerine sağladığı orman yenileme işiyle ek gelir sağlamaktadırlar.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Görev yaptıkları yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - 2009 - adam gibi adam

  2009:: _::2014::_ Hüseyin Kurt

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur; taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi, Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, içme suyu şebekesi ve sabit telefon vardır.Köyde nüfusun yeterli olmayışından dolayı camii kurulamamıştır, ancak merkezi ezan sistemi kurulmuştur.  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Garipçetekke Köyü Mustafakemalpaşa Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş