Garipçe Köyü Korkuteli Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

  1. DeMSaL

    DeMSaL Özel Üye

    Garipçe Köyü Korkuteli Antalya konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Garipçe Köyü Korkuteli Bilgileri - Garipçe Köyü Hakkında - Garipçe Köyü Tanıtımı -Garipçe Köyü Resimleri    İlçe: KORKUTELİ - İl: ANTALYA

    Köy Muhtarı: AKİF BALCI    Muhtarlık Erişim Bilgileri:

    Telefon:

    0 (242) 663 60 20

    Cep Telefonu:

    0 (533) 521 42 43


    Antalya
    Bilgiler
    Nüfus 364 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 07800
    Alan Kodu 0242
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
    İl Antalya
    İlçe Korkuteli
    Web Sitesi

    Garipçe, Antalya ilinin Korkuteli ilçesine bağlı bir köydür.

    Tarihi

    köyün yaklaşık 100 yıllık bir mazisi vardır.ali ve hüseyin adlı 2 kardeş tarfından kurulan bu köyün bilinen ilk ismi garipler dir.Günümüzde de Metin ÖZKAN adlı Antalya da yaşayan köy sakini köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi toplayıp bilgi vermektedir.

    Köy mütevazı hayatıyla lüks kesime hitap etmesede yazın serin kışın ise karasal iklime nazaran sıcak olusunedeniyle emekli olanların ve koy hayatını yasamak isteyenlerin cazibe merkezidir.KÖYDE sosyallesilebilen tek ortam köy kahvesidir.Köy bayramlarda asırı kalabalık oldugundan insanların ekonomik faaliyetlerden ötürü Antalya işline göç ettiği öngörülebilir.Bu da köy nufusunun azlıgını acıklayıcı bir etkendir.

    Kültür

    Köyün gelenek, görenek ve [[yemek|yemekleri]keşkek,kulaklı çorbası,tarhana çorbası,zeytin yağlı sarma,üzüm pekmezi(namı dier bekmez),mayalı ekmek,gabaca,erişte,tatar

    Coğrafya

    Antalya iline 78 km, Korkuteli ilçesine 31 km uzaklıktadır. Bucak'a 30 Km.Üç tarafı hilal şeklinde dağlarla çevrilidir.Batısında Hacıbekar,ürkütlü köyü,doğusunda yakaköy,güneyinde Bozova nahiyesi,kuzeyinde Yuva köyleri vardır.Çevresindeki tepelere Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ağaçlandırma çalışmaları yapılmıştır.Düz bir arazi üzerine yerleşimi vardır.

    İklim

    Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. göller bölgesi iklimi yaşanır. surekli ruzgarlidir yayla havasi vardir.

    Nüfus

    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 366 ARTI EKSI 2
    2000 364
    1997 395

    Ekonomi

    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. tarım olarak : başta elmacılık ön plandadır. armut , üzüm, kiraz,erik,şeftali, yetişmektedir. hayvancılıkta: büyükbaş ve küçük baş hayvancılık yapılır.
    Muhtarlık [değiştir]

    Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

    Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

    2009 Metin ÖZKAN
    2004 - Akif Balcı
    1999 - Şükrü Yıldırım
    1994 - Akif Balcı
    1989 - Ali Öztürk

    Altyapı bilgileri

    Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocagi vardir ama uzun zamandir atama yapilmamaktadir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan Yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
    [​IMG]


    [​IMG]


    [​IMG]    Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
     

  2. DeMSaL

    DeMSaL Özel Üye

Bu Sayfayı Paylaş