Gama ışını nedir, yararları ve zararları nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 28 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Gama ışını nedir, yararları ve zararları nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gama ışını nedir, yararları ve zararları nelerdir?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Gama ışını

  Gama ışını, gama-ışını veya gamma ışıması (simge:γ), atom altı parçacıkların etkileşiminden kaynaklanan, belirli bir titreşim sayısına sahip elektromıknatıssal ışınımdır; genelde uzayda gerçekleşen çekirdeksel tepkimelerin sonucunda üretilirler.

  İlk defa, Paul Villard adlı Fransız kimyager-fizikçi, radyum ile çalışırken gama fotonlarını farketti. Villard'ın farkettiği bu fotonlara, Rutherford gama ışınımı adını vermiştir. Bu ışınlar atom çekirdeğinin enerji seviyelerindeki farklılıklardan meydana gelir. Çekirdek bir alfa veya bir beta parçacığı çıkarttıktan sonra genellikle kararlı bir durumda olmaz. Fazla kalan çekirdek enerjisi bir elektromanyetik radyasyon halinde yayınlanır. Gama ışınları, beta ışınlarından daha yüksek enerjili ve dolayısıyla daha girici (nüfuz edici) ışınlardır. g ile sembolize edilirler.

  Gama ışınları, diğer elektromıknatıssal ışınlar arasında, en yüksek titreşim sayısına ve en düşük dalga boyuna sahiptirler. Taşıdıkları enerji (erke) düzeyi nedeniyle yaşayan hücrelere önemli zarar verirler. Gama ve x ışınlarının, alfa ve beta parçacıklarına göre madde içine nüfuz etme kabiliyetleri çok daha fazla, iyonlaşmaya sebep olma etkileri ise çok daha azdır. İyonize etme gücünün daha düşük olması, onun kalın cisimlerden kolayca geçmesini sağlar. Gamma ışını, birkaç santimetre kalınlığındaki kurşun tuğlalarla ve sadece belli bir kısmı durdurulabilir. Madde içerisinden geçerken üstel bir fonksiyon şeklinde bir şiddet azalmasına uğrarlar. Yüksüz olduklarından elektrik ve manyetik alanda sapma göstermezler.

  [​IMG]

  Gamma ışınları


  Kaynak: wikipedia
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gama ışını nedir Forum Tarih
Gama Işını Mikroskobu Nedir - Gama Işını Mikroskobu Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 3 Eylül 2011
Alfa Beta Gama Işınları Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 14 Ocak 2013
13 Eylül Gama İlköğretim Okulu Bilgileri Soma Manisa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 7 Haziran 2012
Arkasını Sığamak (Sıvazlamak) Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 15 Aralık 2011
Vasco da Gama Kimdir - Vasco da Gama Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 13 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş