Galerina Autumnalis Mantarı Bitkisi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda DeMSaL tarafından 13 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Galerina Autumnalis Mantarı Bitkisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Galerina Autumnalis Hakkında - Galerina Autumnalis Mantarı - Galerina Autumnalis Zehirli Mantar - Zehirli Mantarlar - Zehirli Mantarlar Hakkında  Galerina autumnalis, Cortinariaceae familyasından ölümcül derecede zehirli bir mantar türü. İçerdiği alfa-amanotoksinler ölümle sonuçlabilen zehirlenmelere yol açar. Armillaria mellea (bal mantarı) ve çeşitli halüsinojen Psilocybe mantarlarına (özellikle Psilocybe cyanescens ve Psilocybe stuntzii) benzerliği zehirlenmelerin ana sebebidir.

  Şapkası küçük, 1-4 cm, tümsek veya hafifçe düz, bazen çan şeklinde olabilir. Şekli düzgün, taze ve ıslakken yapışkan, diğer durumlarda kuru olabilir. Rengi genelde kahverengi veya turuncuya yakın olabilir. Spor izi kahverengidir.
  2001 yılında yapılan bir çalışmada, görünümlerindeki farklara rağmen Galerina autumnalis, Galerina marginata , Galerina oregonensis, Galerina pseudomycenopsis, Galerina unicolor, ve Galerina venenata türlerinin aynı genetik yapıyı paylaştıkları, dolayısıyla hepsinin, en eski isimlendirme olan Galerina marginata ismi altında toplanabileceğini ortaya çıkarmıştır.


  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş