Galatasaray Ünİversİtesİ Hakkinda Genel bilgiler

'Üniversiteler' forumunda Siraç tarafından 19 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Galatasaray Ünİversİtesİ Hakkinda Genel bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu:
  1992
  Rektör: Prof. Dr. Yıldızhan Yayla
  İletişim bilgileri: GSÜ Çırağan Caddesi No: 102 Ortaköy
  Öğrenim dili: Fransızca
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 5
  Enstitü: 2
  Öğrenci sayısı: 1200

  Galatasaray Üniversitesi, entegre eğitim - öğretim kurumu olma özelliğini taşıyor. Galatasaray Lisesi ile ona bağlı Galatasaray İlköğretim Okulu ve rektörlüğe bağlı yükseköğretim birimlerinden oluşuyor. Galatasaray Üniversitesi, tek bir kampüsten oluştuğu için, öğrencilerin kendi fakülte arkadaşları dışında diğer fakülte öğrencileriyle sıkı bir diyalog kurma ve kulüp faaliyetlerinde bulunma imkanları var. Bu mekan birliği, ayrıca öğrencilerin gerek kendi alanları gerekse mesleki alanları dışındaki konularla düzenlenen seminer, sempozyum gibi etkinlikleri de takip etme imkanı tanıyor.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Şubat 2009

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Galatasaray Üniversitesi
  Türk-Fransız ortak komitesinin kararları uyarınca, Galatasaray Üniversitesi Yüksek Öğretim Birimlerine her yıl, sınavla 293 öğrenci alınır (70 öğrenci Mühendislik Bilimlerine, 223 öğrenci Sosyal Bilimlere olmak üzere). Bu kontenjanın %'i o öğretim yılında Galatasaray Lisesi'nin diplomasını almış veya alacak olanlara; %'i de Türkiye'de Fransızca öğretim yapan okulların aynı durumdaki öğrencilerine ayrılır. Sözkonusu öğrenciler için Galatasaray Üniversitesi içinde ayrı bir sınav yapılır. Geri kalan kontenjanin %45'i üniversitelerarası ögrenci yerleştirme sınavından, %5'i özel sartlar çerçevesinde yabancı öğrencilerden alınır. Kaydın yapılabilmesi için adaylar lise diplomasını veya Fransız bakaloryasını belgelemelidirler.

  Tarihçe


  Bugünkü adıyla Galatasaray tarihte ilk kez 1481 yılında Sultan II. Beyazıd tarafından Galata Sarayı adıyla bir Enderun okulu olarak kurulmuştur. Okul, bugünkü Galatasaray Lisesi'nin bulunduğu yerde eğitime başlamıştır. Yatılı, düzenli ve çağın gerektirdiği eğitimi veren Galata Sarayı'ndaki Saray kelimesi, devlet işlerinin görüldüğü idare merkezi ve yüksek derecede Enderun okulu anlamındadır. Günümüze kadar adını, geleneksel yapısını ve işlevini sürdüren tek eğitim kurumu Galata Saray'dır. 1838 yılında mevcut bina yeniden inşa edilmiş ve Galata Sarayı, Tıbbiye-i Şahane'ye dönüştürülmüştür. Öğretim dili Fransızca olan bu yüksek okuldan ilk Türk kadın ebeler ile sağlık alanında Devlete hizmet veren kişiler yetişmiştir. Böylece sivil öğretim alanında batı bilimine yönelişin önemli bir adımı atılmıştır. 1868 yılında bugünkü Galatasaray'ın üçüncü aşamasını oluşturan Mekteb-i Sultani hizmete açılmıştır. Galatasaray, büyük Atatürk ve kadrosunun gerçekleştirdiği yeni devlet düzeniyle birlikte Cumhuriyet Lisesi olarak hizmet vermeye devam etmiş ve Galatasaray Lisesi adını almıştır.

  Yurt ve Barınma

  Galatasaray Üniversitesi bünyesinde hizmet vermekte olan bir yurt yoktur. Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun yurtlarında kalabilmektedirler. Kütüphane Galatasaray Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi 1993 yılında kurulmuştur. Çeşitli zamanlarda yeni bölümler eklenerek son haline ulaşmıştır. Galatasaray Üniversitesi eğitim öğretim ve araştırma faaliyetlerini Ortaköy kampüsünde sürdürmektedir. Galatasaray kütüphanelerindeki toplam kitap, tez sayısı 43.000 civarındadır. Galatasaray kütüphanesine abonelik, bağış ve değişim yoluyla sağlanan süreli yayın sayısı 550`dir. Ayrıca 11 adet online ve 15 adet CD-ROM veri tabanına abone olunmaktadır. ÇALIŞMA SAATLERİ Akademik Yıl Hafta İçi 09:00-22:00 Haftasonu 10:00-17:00 Yaz Dönemi Hafta İçi 09:00-12:00, 13:00-17:00

  Teknoloji

  Galatasaray Üniversitesi bünyesinde fizik, kimya, lisan ve multi media laboratuvarları ile robotik laboratuvarı bulunuyor.
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye


  Beslenme


  Maslak Kampusu kafeteryasında soğuk büfe, fast food ve sıcak yemek çeşitleri sunulmaktadır. Ayrıca, öğrenci ve öğretim elemanları kafeteryasının yanı sıra kampüste bulunan 1885 Işıkev restoran Sosyal Tesislerinin Restaurant ve Café-Barında müzik eşliğinde hoşça vakit geçirip günün yoğun temposundan uzak ders stresini atma imkanını bulabilmektedirler. Şile Kampus'unun Sosyal Merkezi öğrenciler, akademik personel, idari personel, protokol için ayrı ayrı yemek salonları, kafeterya, kitap kırtasiye, banka, mini market, kuaför, berber, vs gibi bölümlerden oluşan alış veriş merkezi, öğrenci kulüpleri, misafirler için suit odalar, sağlık merkezi, dans ve müzik salonu, cep sineması, vs. gibi kampuste yaşayacak tüm kişiler için gerekebilecek her türlü sosyal aktivitenin yer alacağı açık ve kapalı mekânlardan müteşekkil şekilde 7000 m2 büyüklüğünde planlanmıştır.

  Sağlık

  Sağlık hizmeti üniversite bünyesinde Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Sağlık Birimleri tarafından verilmektedir. Gerekli görülen hastalar hastanelere sevk edilmektedirler. Mediko Sosyal Merkezi'nde 5 doktor, 2 diş hekimi ve 2 hemşire görev yapmaktadır

  Kampus Hayatı


  Türkiye'nin sayılı üniversitelerinden birisi olan Galatasaray Üniversitesi'nin kampüsü şehir merkezinde Boğaz kıyısındadır.

  Ulaşım

  Okula ulaşmak şehiriçi ulaşım araçlarıyla çok kolaydır. Taksim / Eminönü yönünden gelecek olanlar için Boğaz hattından giden herhangi bir belediye otobüsü veya özel halk otobüsü okulumuzun önünden geçmektedir. Asya yakasından ulaşım ise, Üsküdar veya Kadıköy'den her 30 dakikada bir kalkan Beşiktaş vapurlarına binmek suretiyle 10 dakikalık yürüme mesafesindeki vapur iskelesinde inilerek sağlanabilir.

  Burslar

  Galatasaray Üniversitesi öğrencileri okul dışı kurumlardan burs alabilmektedirler.
   

 4. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kulüpler

  Gazetecilik Kulübü
  İktisat Kulübü
  İşletme Kulübü
  Mühendislik Kulübü
  Siyaset Bilimi Kulübü
  Sosyal Bilimler Kulübü
  Sosyoloji Kulübü
  Uluslararası Hukuk ve Diplomasi Kulübü
  Çevre Kulübü
  Dans Kulübü
  Folklor Kulübü
  Fotografçılık Kulübü
  Gösteri Sanatları ve Müzikal Drama Kulübü
  Hayal ve Bilimkurgu Oyunlari Kulübü
  Müzik Kulübü
  Resim ve Plastik Sanatlar Kulübü
  Sinema Kulübü
  Spor Kulübü
  Şiir ve Anlatı Kulübü
  Tanıtım Kulübü
  Tarih Kulübü
  Tiyatro Kulübü
  Zihinsel Faaliyetler Kulübü

  Fakülteler ve Bölümler

  FenEdebiyat Fakültesi
  Felsefe (EA)
  Sosyoloji (EA)


  Hukuk Fakültesi

  Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Iktisat (EA)
  Işletme (EA)
  Siyaset Bilimi (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (EA)


  Iletişim Fakültesi

  Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (SAY)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Galatasaray Ünİversİtesİ Hakkinda Forum Tarih
Galatasaray Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 22 Nisan 2011
Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bilgileri Üniversiteler 28 Şubat 2011
Galatasaray Üniversitesi Bilgisayar Mühendislik Fakültesi Üniversiteler 3 Nisan 2010
Galatasaray Üniversitesi Taban Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
galatasaray üniversitesi resimleri Üniversiteler 18 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş