G Dörtlüsü Nedir - G Dörtlüsü Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  G Dörtlüsü Nedir - G Dörtlüsü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  G Dörtlüsü Hakkında - G Dörtlüsü Nedir
  Nükleik Asit dizilileri guanin bakımından zengindir ve dört bazlı birimlerden meydana gelmiş istiflenme kümeleri ile kromozom uçlarını stabilize ederek, dört guanin baz yassı bir tabaka oluşutururlar. Bunlar birbirleri üzerine yığılarak karalı bir G-dörtlüsü (G-quadruplex) yapısı oluştururlar. Bu yapıların stabilizasyonu için her dört bazlı birimlerin ortasında bulunan bir metal iyon ve bazların kenarları arasındaki hidrojen bağların kelasyonu ile gerçekleşir. Aynı zaman da G-dörtlüsü, tek bir iplikçiğin birkaç kere katlanması ile de oluşabilir.
  Telomer dörtlüsü
  [​IMG]
  Guanin bazların birbirleri üzerine yığılması sonucu oluşan G-dörtlüsünü aynı zamanda telomerler (telomer ipliği) oluştururlar. Tek telomerli DNA'lar, telomer bağlanıcı proteinler tarafından stabilize edilerek halka şeklinde kıvrılır. Bir Telomer ipliğinin en ucundaki tek iplikçikli DNA, çift iplikçikli bir DNA bölgesine bağlanır. Bu birleşme bölgesinde tek telomer ilmikli DNA, çift ilmikli DNA'nın çifte sarmalını bozarak iki sarmalından biri ile baz eşleşmesi yapar. Bu üç sarmallı yapıya yer değişim halkası denir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dörtlüsü Nedir Dörtlüsü Forum Tarih
7. sınıf sosyal çalışma kitabı sayfa 16 geçmişten günümüze kitle iletişim araçları cevapları nedir? Seviyeli-Ciddi Konular Çarşamba 21:25
8. sınıf inkılap çalışma birinci dünya savaşı ve Osmanlı devleti cevapları nedir? Eğitim Bilgileri Çarşamba 20:54
Devriye Fütüvvetname ve Surname nedir ne demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Haziran 2017
Girişimcilik Nedir? Kime Denir? Meslekler Rehberi 7 Mayıs 2017
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017

Bu Sayfayı Paylaş