Gız Gölü / Kız Gölü Efsanesi

'Masallar-Hikayeler-Destanlar' forumunda Dine tarafından 18 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Gız Gölü / Kız Gölü Efsanesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  Gız Gölü / Kız Gölü Efsanesi Ülke: Azerbaycan

  Gutgaşen rayonunda halkın “Gız Gölü” adını verdiği küçük bir göl vardır. Eskilerin anlattıklarına göre bir zamanlar bu gölün yerinde zengin bir hanın sarayı var imiş. Çok gaddar ve zalim olan bu hanın hükmü taşa bile geçermiş.

  Buralarda akıllı bilgili ve “gözel - göyçek” bir kız yaşarmış. Bu kız güzel olduğu kadar da gururlu imiş. Kendisine âşık olan nice varlıklı insanların elçilerini hep geri çevirirmiş. Ama o obasından sade bir genci hanın çobanını severmiş.

  Han bir gün ava çıkar. Bir pınarın başında bu kızı gören han ona âşık olur. Ancak kıza gönderilen elçiler reddedilir. Hana haber ulaştırılır:
  “Bu kız senin çobanını seviyor.”
  Han öfkelenir hiddetlenir ve çobanını zindana attırır. Arkasından da kızı zorla sarayına getirir. Ancak kız esir olsa da hana gönül vermez. Kız hanın önünde diz çökerek yalvarır kendisinden vazgeçmesini ister. Bu yalvarmalar hanın kalbini etkilemez. Kız ise kurtuluşu kendini öldürmekte bulur. Bunu anlayan han kızın yanında birkaç koruyucu bulundurur.

  Çaresiz kalan kız gözyaşlarını dökmeye başlar. Gece gündüz ağlar.Sıcak ve tuzlu gözyaşları yanakları yakıp akar gider. O toprağı da yandırır;yerde bir çukur oluşur gözyaşları orada birikmeye başlar.Bu azaba bulutlar dayanmaz yağmur olup kızın gözyaşlarına karışır.Çaylar da razı olmaz akış yönlerini değiştirip kızın gözyaşlarına kavuşur.Sonunda burada tuzlu bir göl oluşur. Bütün bunlara karşılık zalim han insafa gelmez kızla evlenme arzusundan vazgeçmez.

  Bu göl kızın inlemeleri gibi çoğalıp hanın sarayını içine alacak kadar büyür ve her taraf suyla dolar.O günden sonra bu göl “Gız Gölü / Kız Gölü” diye anılmaya başlar.
  Bugün de çevre insanları aynı adla söylerler ama çoğu kız ile hanın kim olduklarını bile bilmezler.

  Kaynak: Saim Sakaoğlu "101 Türk Efsânesi"​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gız Gölü Kız Forum Tarih
Gız Gölü / Kız Gölü Efsanesi - Gız Gölü / Kız Gölü Efsanesi Hakkında Masallar-Hikayeler-Destanlar 23 Kasım 2009
Denizgölü Köyü Kağızman Kars Kars Tanıtımı 22 Mart 2010
Muğla-Köyceğiz Gölü Muğla Tanıtımı 25 Mart 2009
7. sınıf sosyal ada yayınları Gizlilik Kareleri cevapları nelerdir sayfa 19 Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 21 Eylül 2017
Mo'nun gizemi kitabı özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 3 Aralık 2015

Bu Sayfayı Paylaş