Gıdalar ve Sağlıklı Beslenme Hakkında

'Diyet Beslenme' forumunda DeMSaL tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gıdalar ve Sağlıklı Beslenme Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sağlıklı beslenme önerileri - gıdaların dondurulması - dondurulmuş gıdalar - sağlıklı beslenme nasıl olur - sebze ve meyve tüketimi - dondurulmuş sebzeler
  Dondurulmuş Besinler

  Dondurulumuş sebzelerin tazelerine oranla daha az değerli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bağımsız araştırmalar gösteriyor ki, şoklama ile dondurulmuş sebzeler tazelerinden daha iyi olmasa bile en az tazesi ile eş değerde. C vitamini ile ilgili yapılan labaratuar araştırmaları, sebze çeşitlerinin tüketim yollarına göre kaybını ortaya koymaya çalışmışlar. Çünkü C vitamini en kolay değer kaybeden vitamin. Eğer tüketmeye hazırlandığınız C vitamini hala yemeğinizdeyse, diğer tüm önemli vitamin ve mineraller de orada olur.

  Bezelye; C vitamininin %60-%70ini korur. Bu gösteriyor ki dondurulmuş ile tazesi arasında hiçbir fark yok.

  Taze fasülye; Oda sıcaklığında korunmuş olan ile dondurulmuş arasında değer olarak hiçbir fark yok.

  Brokoli; 3 gün oda sıcaklığında saklanmış brokoli ile dondurulmuş brokoli arasında aynı oranda yani %80lik bir C vitamini kaybı oluşur.

  Ispanak; Bir günlük oda sıcaklığında oluşan %20lik kayıp ile dondurulmuşu arasındaki oran aynı.

  Hangisi Daha Sağlıklı? Çiğ mi, Yoksa Pişmiş mi?

  Haşlanmış kabakta karaton maddesi etkili bir antioksidandır. Patatesin çok iyi pişirilmesi gerekir. Domates piştikçe yararı artar. Hangi besinlerin çiğ ya da pişmiş olarak tüketilmesi gerektiğini biliyormusunuz?

  Çiğ meyve sebzelerin sağlığımız üzerindeki önemi, ilk kez 80li yıllarda tıp gündemine oturdu. Yapılan son araştırmalarda ortaya çıkan bir gerçek şu ki, meyve ve sebzelerdeki bazı besinsel değerlerin etkisi, ısınma sonucunda artıyor. Örneğin domates, güçlü bir antioksidan olan ve kanser hücrelerini öldüren licopen adlı bir madde içeriyor. Yüksek ısıya dayanıklı olan bu maddenin, ısı derecesi arttıkça gücü ve etkisi 3-4 kat artıyor. Uzmanların araştırmaslarına göre, yüksek ısıda uzun süre pişirilen domates salçası ve ketçap kanseri önlüyor.

  Çiğ mi, pişmiş mi yiyelim?

  Yapraklı sebzeleri çiğ ya da az su ile kısa sürede pişirerek yiyin. Köklü sebzeler ise iyi pişirilmeli aksi taktirde hazımsızlık yapabilir. Brokoli ve lahana gibi sebzeler uzun süre pişirilirse tadı bozulur. Orta boy bir kabak, çiğ ya da az pişmiş yenirtse yetişkin bir insanın günlük folik asit ihtiyacının %50sini karşılar. Haşlanmış kabakta karoten maddesi etkili bir antioksidandır. Maydonoz ve biber zengin birer C vitamini kaynağı olduğu için çiğ yiyin.

  Patlıcan ve patates sinir sisteminin düzenli çalışmasını engelleyen bazı toksit maddeler içerir; ancak iyi pişirildikleri zaman bu maddeler etkisiz hale gelir. Özellikle patatesin çok iyi pişirilmesi gerekiyor. Fileto gibi kemiksiz etleri yüksek ateşte ve kısa sürede pişirin. Tavuk but orta ateşte veya fırında, tavuk göğüs eti uzun süre ve iyi pişirilmeli. Balığı haşlama, ızgara ya da buğlama olarak hazırlamanızda fayda var.

  Makarnayı çok pişirirseniz vitamin kaybına uğrar ve hazmetmesi güçleşir . Pilav ise uzun süre piştiği zaman nişasta ve vitamin değeri azalır. Yumurtayı en yararlı pişirme şekli rafadandır. Uzun süre pişirirseniz yumurta akında bulunan avidina adlı madde, sarısında bulunan besinsel değerleri yok ediyor.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gıdalar Sağlıklı Beslenme Forum Tarih
Sağlıklı Beslenmeyle İlgili Şiirler Nelerdir, Besinler Ve Gıdalar ile İlgili Şiirler Şiirler 29 Ağustos 2011
Sağlıklı beslenme uğruna gıdalardan vazgeçmeyin Diyet Beslenme 13 Eylül 2009
En Faydalı Gıdalar Nelerdir Diyet Beslenme 2 Temmuz 2012
Magnezyum Hangi Gıdalarda Bulunur? Diyet Beslenme 12 Ocak 2012
E Vitamini Bulunan Gıdalar Nelerdir? Diyet Beslenme 12 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş