Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 22 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Gıda Zehirlenmesi Belirtileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  GIDA ZEHİRLENMELERİ - GIDA ZEHİRLENMESİ
  Gıda zehirlenmeleri; çoğunlukla bayatlamış ve bozuk yiyecekler veya bayat balık yedikten sonra görülür.

  Belirtileri: Hasta solumakta, yutkunmakta güçlük çeker. Kaslarında ağrı ve kramplar vardır. Baş dönmesi, halsizlik, mide ağrısı ve bulanık gördüğünden şikayet eder. Bazı hastalarda kabızlık, bazılarında da ishal görülür. Yapılacak ilk iş, hastayı kusturmaktır. Gerekiyorsa suni solunum da yapılır. Vakit kaybetmeden hastaneye ***ürülür.

  Gıda zehirlenmesi nedenleri ;
  Çok yaygın olan gıda zehirlenmesi şekillerini şu dört sınıfa ayırabiliriz:
  1. Kimyasal zehirlerden ileri gelenzehirlenme,
  2. Zehirli bitki veya hayvanlardan ileri gelen zehirlenme,
  3. Bakteriler tarafından yapılan toksinlerden ileri gelen zehirlenme,
  4. Protozoa, bağırsak kurtları ve nematodların sebep oldukları hastalıklar


  GIDA ZEHİRLENMELERİNDEN KORUNMA
  Gıda zehirlenmelerin önlemekte personel hijyeni, paketleme ve taşınma, pişirme ve tekrar saklama dikkate alınmalıdır. Bakterilerin çoğalması sıcaklık, rutubet kendileri için uygun besin, nötral pH ve beklemeye bağlıdır. Sıcaklık için gıda ısıtılır veya soğutulur. Rutubet için kurutma yapılır. Bakteriler için uygun besin olan et, süt ve yumurtaya şeker, tuz, yağ katılır. Nötral pH as pH’a dönüştürülür. Hazırlanan gıda ortaklıkta bırakılmaz ve böylece toksit etkene çoğalma ortamı sağlanmaz.
  Gıdaların hazırlanması ve taşınmasından sonra en önemli nokt saklanmasıdır. Saklanmaya ait bilgiler Tabloda görülmektedir.

  Tablo: Gıdalar için Soğuk Saklamanın Prensipleri
  Gıda Cinsi Saklama Standardı
  Dondurulmuş Gıdalar -18-30 °C arasında
  Balık ve diğer deniz ürünleri0-5 °Carasında
  Et, Kuş ve kümes hayvanları0-4 °Carasında
  Süt ürünleri 4-8 °Carasında
  Muz hariç meyveler, sebzeler 7-10 °Carasında
  ve diğer çabuk bozulur gıdalar
  Tüm çabuk bozulan gıdalar için 10 °C
  maksimum müsaade ısısı  Gıda Güvenliğinin Önemi ve Ekonomi Üzerindeki Etkileri
  Gıda zehirlenmeleri toplum sağlığını ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilemektedir.

  Sağlıktaki olumsuz etkileri nedeniyle çalışamamazlık ya da verimsiz çalışabilme gibi işgücü kayıpları ve sağlık harcamaları ekonomik kayıpları oluştururken, gıda zehirlenmeleri ölümlere de neden olabilmektedir.  Türkiye’de sağlıklı rakamlar bulunmamakla birlikte, gıda güvenliği sistemini kurmuş, sürekli denetimlerini yapan, eğitim ve gelir düzeyi Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde olan İngiltere’de, yılda 4.5 milyon insan gıda zehirlenmelerine maruz Kalmaktadır. Ancak bunlardan sadece 750 000 kişinin hekime başvurduğu belirtilmektedir. Salmonella ve Campylobacter zehirlenmelerinin (yılda yaklaşık 500 000 vaka) en sık karşılaşılan zehirlenme olduğunu saptanmıştır. Yılda yaklaşık 50-60 kişinin de gıda zehirlenmeleri sonucunda öldüğü belirtilmektedir.

  Zehirlendik şimdi ne yemeliyiz?
  Hiç bir şey yememek yanlış bir davranıştır.Bağırsak bozulmalarının giderilmesinin en güzel tedavisi doktorumuzun önerdiği yiyeceklerden yemek olacaktır.Enerji açığının kapatılması için gerekli olan şekerli besinler ve yine sıvı gereksinimini karşılamak için bol miktarda sıvı almalıyız.Tuzlu krakerler, çorbalar, yoğurt, kola, pirinç lapası gibi yiyecekleri yememiz kolaylığı ve ishalin vermiş olduğu enerji açığını en aza indirmemiz açısından bize faydalı olabilirler.Ateş düşürücü ve bağırsak düzenleyici ilaçlarımızı doktor tavsiyesi doğrultusunda kullanabiliriz
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  gıda zehirlenmeleri - gıda zehirlenmesi tedavisi - besin zehirlenmesi


  Gıda zehirlenmesi, bozulmuş yemeklerin yenilmesi sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklara verilen genel addır. Çoğunlukla, belirtileri hafif olup yalnızca bir gün kadar sürerken, bazı ileri durumlarda yaşamsal tehlikeye yol açabilirler.
  Gıda zehirlenmesi belirtileri; Karın ağrısı, kusma ve ishal genel olarak görülen gıda zehirlenmesi belirtileri arasında sayılabilmektedir.
  Gıda Zehirlenmesi Nedenleri
  Bakteri, virüs ya da bunların salgıladığı zehirler yüzünden bozulmuş besinler yemek. Bu tarz gıdalar alan hemen herkesin rahatsızlanması doğaldır. Gıda zehirlenmesinin özel bir türü, az pişirilmiş kümes hayvanlarında, yine az pişmiş yumurtada ve çiğ yumurta kullanılarak hazırlanmış yiyeceklerde bulunan Salmonella adı verilen bir bakteri yüzünden oluşur. Gıda zehirlenmesinin ciddi ve tehlikeli bir biçimiyse, çiğ ya da az pişmiş etlerde, özellikle de kıymada bulunabilen E coli tipi bakterilerden kaynaklanır.
  Gıda Zehirlenmesi için Doktor Önerileri
  Birçok gıda zehirlenmesi vakası birkaç gün içinde kendiliğinden geçip, tıbbi müdahale gerektirmez. En az 24 saat boyunca katı yiyecekler yemekten kaçınmalı ve bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Kusma ve ishal ciddi boyutlardaysa, doktor birçok tahlil yapılmasını isteyebilir. Ağır durumlarda, midenin yıkanması gerekebilir. Ancak tıbbi tedavilerde daha çok, kaybedilen sıvının geri kazanılmasına çalışılır.
  Gıda Zehirlenmesi için Doktora Danışın
  Tekrarlayan kusma nöbetleri yaşıyorsanız, şiddetli ishal yetişkinlerde 48 saati, çocuklardaysa 24 saati geçerse zaman kaybetmeden doktora başvurmanızda fayda vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Forum Tarih
Gıda Zehirlenmesi Nedir Nedenleri Belirtileri Genel Sağlık 11 Aralık 2011
Gıda Zehirlenmesini Nasıl Önleriz Diyet Beslenme 9 Ekim 2011
Gıda zehirlenmesi Genel Sağlık 4 Aralık 2008
Okumak gıdadır okuyan insan bilen insandır konulu kompozisyon Edebi Türler Halk Edebiyatı 9 Kasım 2015
Aşağıda Olan Kimse Düşmekten Korkmaz İle İlgili Kompozisyon Örneği Atasözleri & Deyimler 31 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş