Güzelsu Köyü Akseki Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Güzelsu Köyü Akseki Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güzelsu Köyü Akseki Bilgileri - Güzelsu Köyü Hakkında - Güzelsu Köyü Tanıtımı - Güzelsu Köyü Resimleri  İlçe: AKSEKİ - İl: ANTALYA

  Köy Muhtarı: MEHMET TUFAN  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok  Antalya
  Bilgiler
  Nüfus 231 (2000)
  Rakım 1250 metre
  Koordinatlar 36°53′47″K, 31°51′20″D
  Posta Kodu 07770
  Alan Kodu 0242
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Antalya
  İlçe Akseki
  Web Sitesi

  Güzelsu, Antalya ilinin Akseki ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  İlkçağlardan buyana bölge tarihine baktığımız zaman buralarda yerleşimin olduğunu anlarız. Yapılan yüzey taramaları ile ortaya çıkan bulguları bölge tarihi ile ilişkilendirdiğimiz zaman köyde antik dönemdem bugüne kesintisiz yerleşim ve yaşamın olduğu anlaşılır. Eski ismi olan Sülles'in anlamının ise Lukuanca görülmeğe değer yer güzel diyar demek olduğunu Güzelsu'lu araştırmacı O. Nuri Yıldırım'ın çalışmalarından öğreniyoruz. Yapılan yüzey taramalarında Gölgeli bölgesindeki buluntulardaki işleme ve yazılardan burada büyük bir yerleşimin olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca Küçük Asar mevkiindeki şimdiye kadar ibadet yeri sandığımız ininde zeytinyağı ve şarap işliği olduğu anlaşılmıştır. Köyün Asar mevkii ise Bizans dönemi yerleşimlerine sahne olmuştur. Daha sonra Selçuklu ve Karamanoğlu Beyliği döneminde anadolunun iç bölgeleri ve toroslara göçen türkmen boyları buralara kadar uzanmış ve yöre halkı ile zamanla karışıp kaynaşarak bugüne gelinmiştir. Köy ilk dönem Osmanlı kayıtlarında Devam-ı Gebr (müslümanlığı kabul etmemiş hırıstiyan köyü) olarak görülür ama ilerleyen yüzyıllarda Gebr sayısı sürekli azalmıştır. Osmanlı döneminde Sultan Abdülmecit kendisine huzur hocalığı yapan Hasan Rıfkı Efendi'ye hediye mukabilinde hocanında köyü olan Köye Mecidiye medresesini yaptırmıştır. Eski diyanet işleri başkanı Süllesli Ahmet Hamdi Akseki'de burada öğretim görmüştür. 1924 yılında köy parkının bulunduğu yerdeki güzel suyu olan pınara atfen ismi Güzelsu olarak değiştirilmiştir.

  Nahiye Olması: 1913 yılında Antalya sancağı Konya vilayetinden ayrılıp bağımsız sancak olunca o zamanki adı ile Sülles'de bu idari yapılanmada aynı yıl nahiye olmuştur. 1936 yılında Gündoğmuş (Eksere) kazasının Akseki'den ayrılması ile o güne kadar kendine bağlı 19 köyü olan olan Güzelsu nahiyesinin 5 köyü kalmıştır. 1935 yılı sayımında 19 köyü olan Güzelsu'nun köyleri ile beraber toplam nüfusu E:2167 K:3198 Toplam:5365 Kişidir. 1934 yılına kadar Antalya bölgesi köylerinden 10'una yatılı bölge okulu yapılmıştır. Bunlardan 3 adedi Akseki bölgesindedir. Bunlar Cevizli, Büyük İlvat ve Güzelsu'dur.

  Coğrafya

  Antalya iline 150 km, Akseki ilçesine 30 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 231
  1997 0

  Ekonomi

  Kış nüfusu oldukça az yaz nüfusu ise bir tatil sitesi kadar artan köyde kendine yeten içe kapalı bir üretim ve yazları artan tüketim ekonomisi vardır. Tarım olarak kendi ihtiyacını karşılayacak şekilde bahçelerde sebze yetiştirilmektedir. Hububat tarımı tamamen bitmiştir. Hayvancılık ise ticaretinden çok bazı hanelerde et ve süt ihtiyacını karşılamak için birkaç kıl keçisi beslemekten ibaretdir.Kısaca ekonomik çark bağ-kur,ssk emekli sandığı maaş üçgeni ile idame ettirilmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mehmet TUFAN
  2004 - Metin Erkan
  1999 - Fettah Öztekin


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güzelsu Köyü Akseki Forum Tarih
Güzelsu Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Güzelsu Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Güzelsu Köyü Gerger Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Güzelsu Köyü Ahlat Bitlis Bitlis Tanıtımı 18 Mart 2010
Guzelsu İlköğretim Okulu Bilgileri Ahlat Bitlis Bitlis Tanıtımı 16 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş