Güzeloluk Köyü Erdemli Mersin

'Mersin Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Güzeloluk Köyü Erdemli Mersin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erdemli Güzeloluk Köyü Bilgileri - Güzeloluk Köyü Hakkında - Güzeloluk Köyü Tanıtımı - Güzeloluk Köyü Resimleri  Güzeloluk ,Mersin Erdemli ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: ERDEMLİ

  İl:MERSİN

  İle Uzaklığı:78 km

  İlçeye Uzaklığı:38 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:750
  1997:078

  Tarihçe

  Yerleşik düzene 1865 yılında geçen köyün adı, rivayetlere göre köyün çeşmesi ağaçtan oyulmuş bir oluk olduğundan Keloluk adını almıştır. Daha sonraki yıllarda Böcüoğlu (İbrahim Ağa) tarafından güzel bir çeşme yaptırılır ve adı Güzeloluk olarak değiştirilir. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte köy statüsüne alınan köye merkez köy konumundan dolayı muhtarlık mührü verilir. 1934 yılında Yağda-Koyuncu adı ile bucak(nahiye) olan köy, 1954 yılında da adı değiştirilerek Güzeloluk nahiyesi olmuştur. Güzeloluk çevre köylerin merkezi olduğu için Osmanlılar'dan kalma cami, çeşme ve medrese mevcuttur. Böcüoğulları'na ait ev tipik Osmanlı evlerindendir. Çevresi ardıç ve sedir(katran) ormanlarıyla çevrili olan Güzeloluk, Kuvay-ı Milliye harekatında etkin rol oynayan bir köydür.

  Kültür

  Köyün kendine has yemekleri; topalak çorbası(yahni), lepe, tahıl(tereyağlı), deri peyniri(tulum) hamur ile yapılan bir çeşit börek olan sıkma, içli köfte(külük), ot böreği, tutmaç, katmer(yağlı bazlama)ve paparadır.

  Tatlı Türleri: Pelize(koyu bulamaç), kek, revani ve köye özel pişmaniyedir.

  Köyde keçi kılından yapılan çul dokumaları yaygındır.(Ala, döşeme gibi çeşitleri vardır) Ayrıca dokuma kıl hararlar da meşhurdur. Kışları keçe kullanılmaktadır. Keçe: koyun yününden yapılan bir tür halı'dır.

  Coğrafya

  Mersin iline 76, Erdemli ilçesine 38 km uzaklıktadır.

  Ulaşım

  Köyün ulaşım sorunu yoktur. Günün her saatinde köye araç bulmak mümkündür. Köyde 25 araçlık taşıyıcı kooperatifi vardır. Köye ayrıca özel araçlarla da ulaşmak mümkündür. Ulaşım araçları Sorgun, Yağda, Güneyli ve Kızelen köylerine de hizmet götürmektedir. Köy camisi 1908 tarihinde yapılmış bir taş binadır. Minaresi daha sonra yıkılarak yenisi yapılmıştır. Köyde bir tane köy konağı vardır.(Misafirhane olarak kullanılabilmektedir)

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklim hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve sert geçmektedir. Geceleri serin geçer. Köye 1m'ye kadar kar düştüğü görülmüştür. Küresel ısınmadan dolayı artık 30-40 cm'yi geçmemektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Şeftali, elma, kiraz, domates ve salatalık köyde yetiştirilen en önemli ürünlerdir. Buğday, arpa ve nohut da yetiştirilmektedir. Hayvancılık ve çiftçilik en önemli geçim kaynağıdır. Küçük ve büyükbaş hayvan besiciliği ileri seviyededir. Köyde sulu tarımla birlikte meyve yetiştiriciliği ve örtü altı sebzeciliği son derece gelişme kaydetmiştir. Köyde 20.000'in üzerinde meyve ağacı vardır.

  Köy Muhtarı: HASAN MAVİ

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Bu okul çevre köylerden taşıma yoluyla getirilen öğrencilere de hizmet sunmaktadır. Civarın okuma-yazma oranı en yüksek köylerinden biridir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur Köyde sulama suyu vardır ve sulu tarım için köy çevresinde sondaj kuyuları açılmıştır. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol devlet karayolu asfalttır, köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde jandarma karakolu, Tarım Kredi Kooperatifi, Tarım Sulama Suyu Kooperatifi, yolcu taşıma amaçlı taşıma kooperatifi köy halkına hizmet vermektedir. Köyde, futbol turnuvalarına ev sahipliği yapan tribünleri olan bir çim saha vardır.

  Köyde olan Spor kompleksi gün geçtikçe gelişip güzelleşmektedir. Ayrıca Karatesbi bölgesi elektirik , su,yol gibi alt yapıları yapılmış olup yerleşime açılmıştır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güzeloluk Köyü Erdemli Forum Tarih
Güzeloluk Köyü Torul Gümüşhane Gümüşhane Tanıtımı 9 Nisan 2010
Güzeloluk İlköğretim Okulu Mersin Erdemli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Kasım 2010
Antalya - Muratpaşa - Güzeloluk Lisesi Liselerimiz 12 Haziran 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş