Güzelliğin tarihçesi beş ciltte incelendi

'Güzellik & Bakım' forumunda Dine tarafından 26 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Güzelliğin tarihçesi beş ciltte incelendi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  L’Oréal Vakfı, çağlar boyunca insanlığın güzellik anlayışını araştıran dev bir eserin oluşmasına destek oldu. “Güzelliğin 100 000 Yılı” adıyla yayınlanan 5 ciltlik eser, bugüne kadar güzellik adına sorulan birçok soruyu, tüm medeniyetlerde vücudu tasvir eden, çok disiplinli bir çalışma ile yanıtlıyor. Elisabeth Azouly’nin editoryal yönetmenliğini yaptığı ansiklopedik eser, Gallimard Yayınevi tarafından Fransa’da yayınlandı. Güzelliğin 100 000 Yılı” eseri, 35 farklı uyruktan, 300 yazar tarafından, çok disipliner ve uluslararası bir yaklaşımla hazırlandı. Antropologlar, arkeologlar, etnologlar, sosyologlar, sanatçılar, filozoflar, tarihçiler, sanat eleştirmenleri, müze küratörleri ve psikiyatrların yer aldığı Güzelliğin 100 000 Yılı çalışmasında her bir yazar, güzellik arayışına ve vücudun tanımına orijinal bir okuma getiriyor.
  Güzelliğin tarihçesi beş ciltte incelendi

  Güzelliğin tarihçesi beş ciltte incelendi
  L’Oréal Vakfı, çağlar boyunca insanlığın güzellik anlayışını araştıran dev bir eserin oluşmasına destek oldu. “Güzelliğin 100 000 Yılı” adıyla yayınlanan 5 ciltlik eser, bugüne kadar güzellik adına sorulan birçok soruyu, tüm medeniyetlerde vücudu tasvir eden, çok disiplinli bir çalışma ile yanıtlıyor. Elisabeth Azouly’nin editoryal yönetmenliğini yaptığı ansiklopedik eser, Gallimard Yayınevi tarafından Fransa’da yayınlandı.

  Güzelliğin 100 000 Yılı” eseri, 35 farklı uyruktan, 300 yazar tarafından, çok disipliner ve uluslararası bir yaklaşımla hazırlandı. Antropologlar, arkeologlar, etnologlar, sosyologlar, sanatçılar, filozoflar, tarihçiler, sanat eleştirmenleri, müze küratörleri ve psikiyatrların yer aldığı Güzelliğin 100 000 Yılı çalışmasında her bir yazar, güzellik arayışına ve vücudun tanımına orijinal bir okuma getiriyor.

  İnsanlığın köklerinden beri güzelliğin evrensel bir arayış olduğuna inanan L’Oréal Kurumsal Vakfı, bu eserle güzelliğe, yeni bakış açılarıyla katkıda bulunmayı ve belgelere dayalı güzellik alanından özgür, yapıcı ve kendine güvenli seçimler yapabilmeyi amaçladı.

  Güzelliğin 100 000 Yılı, eşsiz bir başlangıç
  “Güzelliğin 100 000 Yılı kitabı, çağlar ve medeniyetler boyunca insanlığın güzellik arayışına adanan bir çalışma olarak hazırlandı. Güzelliğe zaman ve mekan açısından bu kadar iddialı yaklaşan ilk eser olma niteliği taşıyan “Güzelliğin 100 000 Yılı”, bir tespitten yola çıktı: “Güzellik arayışı, bütün medeniyetleri ilgilendiriyor ve insan vücudu bu medeniyetlerin orta önceliğini oluşturuyor.”


  Vücudun biçimi, renklerin uygulanmaları, saç şekilleri ve süslemeler, çıplaklık ve giyim gibi ayırıcı özelliklerin oluşturduğu şekiller, ait oldukları kültürü, dönemi ve sosyal statünün belirlenmesini sağlıyor. Kitap, bütün bu çeşitlilikle beraber, arayışların evrensel boyutunu da gösteriyor.

  Güzelliğin tarihçesi beş ciltte incelendi
  Güzelliğin tarihçesi eseri, Michel Serres’in bir deneme çalışması ile ortaya çıktı. Beş ciltlik eserin her bir cildinde, güzellik arayışının belli bir dönemi incelendi. Ayrıca her dönem, uzmanlarının bilimsel yönetiminde hazırlandı. Pascal Picq Tarih Öncesi’ni, Georges Vigarello Antik Çağ ve Klasik Dönem’i hazırlarken, Marc Nouschi Modernlik dönemini, Elisabeth Azoulay ile François Gaillard ise Güzelliğin Gelecek dönemi incelediler. Kitabın her cildi ise 60 ila 100 makaleden oluşuyor.

  L’Oréal’in güzelliğin anlamını temelden sorguluyor
  Derin bir değişim geçirmekte olan dünyada, L’Oréal’in güzelliğin anlamını temelden sorguladığını belirten L’Oréal Kurumsal Vakfı Genel Müdürü Béatrice Dautresme, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bilgiyi beslemek ve aydınlatmak, güzellik mesleği üzerinde düşünmek, insanlık bilimi araştırmasının doğmasını motive eden unsurlardan birkaçıdır. Güzelliğin psikolojik ve sosyal yönlerinin altını çizen bu eser, L’Oréal Kurumsal Vakfı’nın taahhütleri ile mükemmel olarak bağdaşmaktadır. Zira görünüşe önem vermeden, sosyal ve estetik seçimler olmadan medeniyet olamaz.”

  Güzelliğin 100 000 Yılı eserinin Editoryel Müdürü Elisabeth Azoulay da, kitapla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu: “Güzellik tarihinde yeni bir evreye girdiğimiz bu dönemde, farklılığa saygı, toplum sağlığı, biyoteknolojik gelişmeler gibi önemli toplumsal yönler oluşuyor. Bu da kişilere, seçim yapmak durumunda olacakları; bakımlı olabilme, vücutlarının değişimini izleme ve genişleme gibi geniş yelpazede hareket imkanı sunuyor. Güzellik alanında, belgelere dayalı, aydınlatıcı ve kişisel seçimler yapabilmek mümkün olacak. Bir diğer deyişle, herkesin özgürlük, yapıcılık ve kendine güven kazanabilmesi için, her şeyi yapması gerekir. ”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güzelliğin tarihçesi beş Forum Tarih
Verilen kiloların yüz güzelliğine etkisini azaltmanın yolları Güzellik & Bakım 11 Mayıs 2010
Güzelliğiniz için... Güzellik & Bakım 22 Nisan 2010
Güzelliğinde imtihanı var - İslami Hikayeler - Dinle İlgili Hikayeler İslami Kıssalar & Hikayeler 28 Mart 2010
Güzelliğiniz İçin Dikenli İncir Mucizesi Güzellik & Bakım 27 Mart 2010
Ofiste Güzelliğinizi Koruyun! Güzellik & Bakım 11 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş