Güzelliğimiz için çalışan vitaminler

'Güzellik & Bakım' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Güzelliğimiz için çalışan vitaminler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güzelliğimiz için çalışan vitaminler

  Güzelliğimizin en çok farkına vardığımız ve en keyifli yaşlar 20 iken, bir taraftan da cildin bu yaşlarda yaşlanmaya başlamış olması ne kadar üzücü! Peki deri neden yaşlanır?

  Şöyle sıralayabiliriz: Cilt çevresel faktörler, genetik, makyaj, beslenme ve diğer faktörlerden etkilenir. Bu nedenle 20'li yaşlara geldiğimizde ilk anti-aging etkili kremlerle tanışırız. Minik kırışıklıklar yavaş yavaş kendini göstermeye başlar. Her ne kadar genç kalabilmesi için cildimize dışarıdan destek versek de, aslında en önemli destekçilerin içeriden gelmesi gerekiyor. Bu önemli görevi de vitaminler üstleniyor.

  Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Dr. Buket Pençe, cilt yaşlanmasında etkili olan güneş ışınları, beslenme alışkanlıkları, derinin dış fiziksel ve kimyasal uyarılara fazla maruz kalması, sigara kullanımı, fazla alkol tüketiminin yaşlanmayı ve beraberinde gelişen yaşlılık belirtilerini artırabildiğini, bu etkilerden kaçınılmasının yaşlanmayı yavaşlatacağını belirtiyor. Daha sonra kozmetik açıdan en önemli vitaminleri sıralamaya başlıyor:


  Kozmetiklerde de bulunur
  Vitamin A: Retinoik (tretinoin) asit, betakaroten (provitamin A), retinol en sık kullanılanlardır. Bunların hem ağızdan alınmaları hem de kozmetiklerde kullanılması güneşe ve diğer tüm etkenlere (genetik gibi) bağlı deri yaşlanmasını geriye döndürebilir. Bu etkinin görülebilmesi için retinoik asit içeren kozmetiklerin en az 6 hafta kullanılması gerekir. Ancak deriyi tahriş edici etkisine dikkat edilmeli, geceleri kullanılması tercih edilmelidir.

  Vitamin E: Kuvvetli bir antioksidandır. Ultraviyole ışınlarından korur. Nemlendiricidir. Kızarıklık ve lekelenmeyi engeller. Topikal kullanıldığında (dıştan) alfa tokoferol olarak kırışıklıkları önler ve kollajen sentezini artırır.

  Vitamin C: Antioksidan ve leke açıcıdır. Hücrelerde kollajen sentezini düzenler ve ultraviyole ışınlarından korur.

  Vitamin B: Vitamin B3 (Niasin) derinin su kaybını önler, deriyi nemlendirir ve antioksidandır. Provitamin B5 (Pantenol) ise nemlendiricidir ve saç bakım ürünlerinde %5 oranında kullanılabilmektedir.


  Yaşlanmayı geciktirin
  Alfa Hidroksi Asit (AHA)ler: Meyve asitleri olarak bilinirler. En çok kullanılanlar glikolik asit ve kaltik asittir. %2 oranında nemlendirici etkisi olan glikolik asittir. %2 oranında nemlendirici etkisi olan glikolik asit, %8-12 oranında kollajen sentezini artırır, %70 oranında ise peeling yapar.

  Bitkisel Ürünler: Flavonoidler (genistein vb.) ginkgo biloba ekstresi, soya fasulyesi, mercimek ve kırmızı şarapta bulunurlar. Serbest radikallerden ileri gelen yaşlanmayı geciktirebilir. Piyasada vitaminlerle birlikte yaşlanma karşıtı preparatlarda (ilaç) bulunur.

  Polifenoller: Yeşil çayda bulunurlar. C ve E vitamininden daha kuvvetli serbest radikal tutucudurlar. Saç toniklerinde erkek tipi saç dökülmesine karşı da kullanılırlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güzelliğimiz için çalışan Forum Tarih
Güzelliğimizin Şerefine Güzellik & Bakım 27 Eylül 2009
güzelliğimize engel olan hatalar!!! Güzellik & Bakım 22 Ocak 2009
Osmanlı devleti coğrafi keşifler ile birlikte ekonomik olarak niçin zayıfladı? Tarihi Bilgiler Dün 22:43
Avrupalılar niçin denizden bir yol bulma ihtiyacı duydular kısaca Sorular ve Cevaplar Dün 22:37
Baharat ve ipek yolu varken avrupalılar niçin yeni bir yol aramışlardır kısaca Sorular ve Cevaplar Dün 22:35

Bu Sayfayı Paylaş