Güzelim Köyü Tufanbeyli Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 28 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Güzelim Köyü Tufanbeyli Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güzelim Köyü Tufanbeyli Bilgileri - Güzelim Köyü Hakkında -Güzelim Köyü Tanıtımı - Güzelim Köyü Resimleri  İlçe: TUFANBEYLİ - İl: ADANA

  Köy Muhtarı: RAHMİ GÜNDOĞAN  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 (322) 797 21 88

  Adana
  Bilgiler
  Nüfus 154 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01640
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Tufanbeyli
  Web Sitesi

  Güzelim, Adana ilinin Tufanbeyli ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Tapu kayıtlarından yapılan araştırmalarda Eski Güzelim Köyünün XVII. yy dan itibaren yerleşim alanı olduğu; II. Abdülhamit devrinde Aziziye (Pınarbaşı) sancağına bağlı bir birim olduğu ve arazi vergisi alındığı bilinmektedir.

  Tarihte 93 Harbi diye bilinen 1876-1877 Osmanlı - Rus Savaşından sonra Erzurum yöresinden kopup gelen ailelerin de katılımıyla "köy" kimliği alan Güzelim Köyü; Adana'nın en uzak ilçesi Tufanbeyli'nin en küçük köylerinden birisidir. Erzurum kökenli ailelerin geldiğinde Göğ İsmailler, Hacı Abdullah, Hacı Hasan, Durdu Kahalar ve Mulla Hasanlar olarak bilinen Türk ailelerin yanında zengin ermeni aileleri de yaşamakta ve bir yaylalık niteliğinde idi. Erzurum'dan gelen Türk aileler (Gündoğan, Kalkan Aileleri) ile Güzelim köyünün yerlisi olan Türk aileler (Gökdurmuş, Aydın), kısa sürede kaynaşmışlardır. I. Dünya Savaşı (1914-1918) yıllarında Erzurum halkı Ermeni-Rus Mezalimine uğramıştı. Bu dönemde köyümüz, Erzurum yöresinden gelen Türk ailelerle ikinci bir göç dalgasına maruz kaldı(Yaşar, Yurttaş, Taşpınar, Yeşil ve Yüksel Aileleri). I. Dünya Savaşı yıllarında Köyümüz, ermeni istilasını yaşamıştır.

  Kurtuluş Savaşı (1919-1922)'nın kazanılmasından sonra Cumhuriyet döneminde Saimbeyli İlçesine bağlı bir köy olmuştur. 1957 yılında Tufanbeyli [Mağara(Hökeççe)]'nin ilçe olması ile köyümüz Tufanbeyli'ye bağlanmıştır. Köyümüzde 34 ayrı soyad taşıyan aile (sülale) vardır.

  Köyün tarihinin Cumhuriyet devrinde gelişimi bağlamında üç önemli aşaması (sıçraması) olmuştur. Bunlar;

  1- 1961 yılında köyümüz ilk okuluna kavuşmuştur. Okulun temeli köy muhtarı Hacı Taş zamanında atılmış, Mustafa Taşpınar'ın muhtarlığı zamanında bitirilmiştir. Okul yapılmadan önce yakın köylerde okuyan ilk gencini 1962 yılında öğretmen okuluna göndermiştir. Sonraki dönemde bu süreç hızlanmış ve Tufanbeyli İlçesinin ve Adana İlinin nüfus oranına göre en fazla okuyanı olan örnek bir köy statüsüne kavuşmuştur. Yurt dışındakiler hariç 100 haneli köyümüzde 30 üniversite öğrencisi çeşitli üniversitelerde eğitim görmektedirler. Okumuş meslek grupları da azımsanmayacak kadar çoktur. ( 40 Öğretmen, 7 Doktor, 13 Mühendis, 1 Veteriner Hekim, 2 Avukat, 3 Subay, 2 Mali Müşavir, 9 İşletmeci- İktisatçı, 1 İlahiyatçı ve 1 Gazeteci). Ayrıca yurt dışında bulunan üçüncü nesilden azımsanamayacak kadar gencimiz Avrupa üniversitelerinde okumakta ve kariyer sahibi olmaktadır. Köyümüzün yüzde 99 u okur-yazardır.

  2- Köyümüzün arazisinin yetersiz olması, nüfusun artması sonucu ekonomik anlamda arayışlar başlamıştır. 1966 yılında Mecit Aygün ve Ali Gündoğan'ın köye getirdikleri bir gazetedeki ilandan yola çıkılarak kooperatif kurulmuş ve başta Almanya olmak üzere yurt dışına işçi gönderilmeye başlanmıştır. Bu dönemden itibaren hem ekonomik, hem de kültürel ve eğitim bakımından Güzelim Köyünün kabuğunu yırtıp dışa açıldığı dönem başlamıştır ve bu süreç hızlanarak devam etmektedir.

  3- Köyün eski yerleşim yerinin dar olması ve genişleyecek yer kalmaması; heyelan tehlikesi arz etmesi; ayrıca, köyün önünden geçen Demircik Suyunun yukarı tarafında yapılan sulama göletinin taşması durumunda sel baskınına maruz kalacağı düşünülerek köyün daha uygun bir yere taşınması gündeme gelmiştir. Seksenli yıllarda projelendirme aşaması başlatılmış, Ahmet Taşpınar'ın muhtarlığı döneminde resmi prosedür tamamlanarak 1984 yılından itibaren bugünkü Tufanbeyli-Adana yolu üzerinde "Hacı Ahmetin Düzü" denilen yere taşınmıştır. Taşınma işlemi 1993 yılında tamamlanmıştır. Bugünkü yeni Güzelim, planlı yerleşimi, modern alt yapısı (kanalizasyon, su şebekesi, elektrik, telefon vs.), eğitimli ve kültürel seviyesi yüksek insanları ile Adana'nın en başta gelen örnek köylerinden biridir.

  Köyümüzün bu seviyeye gelmesinde; Kurtuluş Savaşında şehit düşenlere, atılım yapmasında emeği geçen muhtarlara ve halkımıza, hayatta olmayanlara rahmet, kalanlara uzun ömürler diliyor ve şükranlarımızı arz ediyoruz. Bu bayrak yarışının nesiller boyu huzur ve barış ortamında ebediyen devam etmesi dileği ile...

  Kültür

  Yeni yapılan inşaatlarda dahil 113 haneli köyde okuma yazma oranı %98 lerle Tufanbeyli ve köyleri arasında en yüksek orana sahip. Köyümüz Türk Kültürünün en canlı yaşadığı yerlerden birisidir. Köyümüz; köyün yerli Türkmenleri (Afşar)ile Erzurum'dan gelen Türk ailelerinin kaynaşması ile kurulmuş bir köy olduğu için, hem Erzurum yöresine ait kültürel değerler (Düğün, oyunlar, folklorik öğeler) hem de bu yöreye ait kültürel değerlerin sentezini oluşturmuştur. Bu yıl itibariyle ülkemizin çeşitli üniversitelerinde okuyan 28 üniversite öğrencisi vardır. Bu öğrencilerden 10 tanesi Essen, Bochum, Berlin, Münster, Trier, Lyon ve Lumierre Üniversitelerinde okumaktadırlar Daha çok okumaya meyilli köyde meslek grupları aşağıdaki gibidir.

  Coğrafya

  Adana iline 175 km, Tufanbeyli ilçesine 15 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 154
  1997 168

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Ömer Aydın
  2004 - Rahmi Gündoğan
  1984 - Duran Yasar

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güzelim Köyü Tufanbeyli Forum Tarih
Babutsa Tabi Güzelim 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 7 Eylül 2010
Ben şairim güzelim...İşine gelirse kal dinle derim, Şiirler 15 Şubat 2010
Güzelim Alaçatı - Esen Onat Kitap, Resim ve Dergi 5 Şubat 2010
Ah be güzelim Şiirler 30 Mayıs 2009
Güzelim İzmir Resimleri( 170 Tane Güncel Renkli Resim ) Türkiye Şehir-Bölge Resimleri 4 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş