Güzelavrat Otu Bitkisi Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 14 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Güzelavrat Otu Bitkisi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güzelavrat Otu Bitkisi - Güzelavrat Otu Hakkında - Bitkiler Hakkında  Güzelavrat otu (Atropa belladonna veya Atropa bella-donna), patlıcangiller familyasına ait çok yıllık otsu bir bitkidir. "Atropin" denilen madde bu bitkinin halüsinojenik özellikleri olan oldukça zehirli yemişleri boyunca olan yapraklarından elde edilir.

  Tür, Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya'nın yerlisidir ve Kuzey Amerika'nın bazı kısımlarında da bulunur hale gelmiştir. Yetiştiği alanlar çoğunlukla kireçten zengin topraklı, nemli ve loş yerlerdir. Adı olan "Bella-Donna" İtalyanca'dan köken alır [1] ve "güzel kadın" anlamı gelmektedir. Atropin maddesini kadınlar bir zamanlar göz bebeklerini büyütmek için kullanmışlardır[2].

  [​IMG]

  Tanım

  Güzelavrat otu dallanmış, otsu ve çok yıllık bir bitkidir, çoğunlukla etli köke sahip bir yarı çalı olarak görülür. Bitki 1.5 metre, uzun oval yaprakları ise 18 cm uzunluğa kadar erişebilir. Çan şekilli çiçekleri hafif yeşil-soluk mor ve az kokuludur. Meyveleri olgunlaştıkça yeşilden parlak siyaha uzanan ve yaklaşık olarak 1 cm uzunluktaki yemişlerdir. Bu yemişler tatlıdır ve zehirli alkoloidler içermelerine rağmen taşıdıkları tohumlarla yayılmayı da sağlayan hayvanlar tarafından iştahlıca tükeltilirler[3]. Atropa belladonna var. lutea olarak isimlendirilen bir varyetesinin soluk sarı çiçekler ve meyveler bulunmaktadır.

  Atropa belladona nadir olarak bahçelerde kullanılır yetiştirilmesi genellikle gösterişli yemişleri ve dikey geliştiği içindir[4]. Dünyanın diğer bölgelerinde, eldeğmemiş topraklarda yetişen değeri olmayan türlerinin olduğu bilinmektedir[5][6]. Küçük tohumların çimlenmesi, tohumun uykuda almasını sağlayabilen sert kabuğuyla da ilişkili olarak genellikle zordur.

  Çimlenme değişen sıcaklık koşulları altından birkaç hafta alabilir fakat giberellik asidin kullanımıyla gelişim hızlandırılabilir. Fideler biryerden bir yere taşınma sırasında çökerten gibi kök zararlarından dolayı steril toprağa gerek duymaktadırlar
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güzelavrat Bitkisi Hakkında Forum Tarih
Yonca Bitkisinin Faydaları Yararları Nelerdir Şifalı Bitkiler 25 Nisan 2012
Bambu Bitkisinin Çoğaltılması Doğa ve Bitkiler 2 Ocak 2012
Bambu bitkisinin bakımı ve yetiştirilmesi Doğa ve Bitkiler 2 Ocak 2012
Erguvan Bitkisi ve Erguvan Ağacı Hakkında Bilgi ve Resimler Doğa ve Bitkiler 30 Aralık 2011
Bezelye Bitkisindeki Baskın Ve Çekinik Karakterler Konu Dışı Başlıklar 28 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş