Güzel Konuşma ve Yazmayla İlgili Kompozisyon örneği

'Makaleler-Denemeler' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Güzel Konuşma ve Yazmayla İlgili Kompozisyon örneği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güzel Konuşma ve Yazmayla İlgili Kompozisyon
  Konuşma ve Dil ile ilgili Kompozisyon
  Güzel Konusma Ve Yazma Hakkında Kompozisyon Örneği

  Konuşmak ve yazmak, kendimizi ifade etmemizi sağlayan, iki önemli iletişim unsurudur.

  Kâğıdı, kalemi eline alan herkes bir şeyler yazabilir. Peki neden yazdığımızı biliyor muyuz? Aslında bu sorunun mutlak bir yanıtı yoktur. Bu soruya kesin ve doyurucu bir cevap da veremeyebiliriz belki; fakat bir düşünelim. Yazı, bir sözü geleceğe aktarma ya da sözü söyleyeni yaşatmak gibi birçok sebeple yazılabilir.

  Yazı yazmaya başlarken, önce önümüze edebiyatın o büyülü kapısı açılır. Kapıyı bir kez araladı mı insan, bir daha asla kapatmak istemez. İçimizden geçenleri ve yaratıcı gücümüzü yazıya aktarırız. Yazı yazarken bazen kendi dünyamızda hayallere dalar, belki de konuşurken dile getiremediğimiz birçok şeyi ortaya koyabiliriz. İnsan yazarken hem hayal gücünü geliştirir, hem de kendi gücünü keşfedebilir. Duygularımızı, düşüncelerimizi hayallerimizi ancak yazarak ölümsüz kılabiliriz. Bir kere yazmaya başladı mı insan, zaten gerisi çorap söküğü gibi gelir. Yazı artık bizim için bir tutku, çağlayan bir şelale gibi olur.

  Yazmak ve okumak, birbirine paraleldir. Çünkü yazdığımız yazıları kimse okumasaydı, yazı diye bir sanat da olamazdı. Güzel konuşmak, güzel yazmak da insanın kendisini yansıtabilmesi açısından son derece önemlidir. Konuşmasını ve yazmasını bilmeyen insan neredeyse yoktur; ama bunları geliştirmeyen insanlar hayatta doludur.

  Konuşmak ve yazmak aynı zamanda ifade berraklığı da gerektirir. Söyleyeceğimiz söz ya da yazacağımız yazı anlaşılabilir, açık ve net olmalıdır. Bir konu bir kelime ile anlatılabiliyorsa iki kelime kullanmak müsrifliktir, iki kelime ile anlatılacak bir konuyu tek kelimeyle anlatmaya çalışmak ise, cimriliktir.

  Yanlış anlaşılmak, ya da kendimizi ifadede güçlü çekmek istemiyorsak, güzel konuşma ve güzel yazmaya en azından çaba harcamalıyız.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güzel Konuşma Yazmayla Forum Tarih
Güzel ve etkili konuşmanın iletişimde önemi nedir kısaca Rehberlik 30 Eylül 2015
Doğru ve Güzel Konuşmanın Toplum Hayatındaki Önemi Nedir Eğitim Bilgileri 30 Ocak 2014
Güzel Konuşma ve Yazma Kompozisyon Örneği Makaleler-Denemeler 10 Aralık 2013
Güzel Konuşmayla İlgili Kompozisyon - Güzel Konuşma Hakkında Kompozisyon Makaleler-Denemeler 19 Nisan 2012
Konuşmak İle İlgili Güzel Sözler, Konuşmakla İlgili Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 6 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş