Güzelöz Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Güzelöz Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  güzelöz köyü bilgileri - güzelöz köyü resimleri - güzelöz köyü tanıtım  Güzelöz, Kayseri ilinin Yeşilhisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün Cumhuriyet döneminden önce kullanılan adı (Rumca) Mavrucan'dır. Yerleşim yerlerinin Türkçe isim almasını zorunlu kılan yasa ile köyün adı Güzelöz olarak değiştirilmiştir. Mavrucan deresinin de bulunduğu tarıma ve hayvancılığa uygun vadide kurulmuş bir köydür.

  Köy eski bir hristiyan yerleşim yeridir. Rumlar 1920' li yıllara kadar bölgede varlıklarını sürdürmüşlerdir. Rumların yaşadığı dönemde özellikle üzüm tarımının ve şarapçılığın gelişmiş olduğu, günümüze kadar kalan bağlardan ve kaya oyma şaraphanelerden anlaşılmaktadır. Bölgedeki kiliseler, gizli geçitler ve gizlenme alanları (yerel dilde pörek) köyün, hristiyanlığın Anadolu' da yayılmaya başladığı dönemlerden itibaren yerleşim alanı olarak kullanıldığına işaret etmektedir. Köyde Hristiyanlığın ilk yıllarına ait otuza yakın kilise vardır. Kiliseler ve içindeki resimler zaman içerisinde tahripata uğramış olmakla birlikte, görülmeye değer turistik zenginlikler içermektedir.

  Köyde Türk yerleşiminin 19.yy' ın ortalarından itibaren başladığı bilinmektedir. Köy 19.yy'ın ikinci yarısından itibaren özellikle Kırşehir-Çiçekdağı bölgesinden yoğun göç almıştır. Ayrıca hayvancılığa elverişli doğası nedeniyle Yeşilhisar(Karahisar') ve civarından da göç almıştır.

  Kayseri, Niğde ve Nevşehir illeri kavşağında bulunan köy, önceleri İncesu ilçesine, Yeşilhisar ilçe olduktan sonra ise Yeşilhisar' a bağlanmıştır.
  Kültür

  Köy halkının eğitim düzeyi oldukça yüksektir. Köyün Üniversite düzeyindeki eğitim oranı %80'leri bulmaktadır.

  En tanınmış Yemekleri; kuru fasülye (yerel dilde pahla), sini diye tabir edilen baklava türü ve katmer' dir. Köydeki fırınlarda çörek denilen ekmekler pişirilir. Civarda Mavrucan Çöreği meşhurdur.
  Coğrafya

  Kayseri iline 84 Km., Yeşilhisar ilçesine 18 Km. uzaklıktadır. Mavrucan deresi diye de anılan bir vadinin güney yamacına kurulmuştur. Batısında Başköy, güneybatısında Orhanlı, doğusunda Erdemli ve Keşlik, kuzeyinde Şahinefendi, kuzeydoğuda Kavak ve güneyinde ise Soğanlı köyleriyle komşudur. Güzelöz köyü, Kayseri ilinin Niğde ve Nevşehir illeriyle sınır olan son köyüdür.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 334
  2000 379
  1997 458
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Balcılık da yapılmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Memiş Eroğlu
  2004 - Mustafa Akkurt
  1999 - Mustafa Akkurt
  1994 - Mehmet Aktaş
  1989 - Mehmet Aktaş
  1984 - Mehmet Aktaş

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık evi hizmet vermektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Cep telefonu şebekesi Ekim 2009 tarihi itibariyle faaliyete geçmiştir.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güzelöz Köyü Hakkında Forum Tarih
Güzelöz Köyü Nallıhan Ankara Ankara Tanıtımı 24 Mart 2010
Güzelöz Köyü Gercüş Batman Batman Tanıtımı 5 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş