Güvercin Bakımı Hakkında Bilgi

'Kuşlar' forumunda Mavi_inci tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Güvercin Bakımı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güvercin Bakımı Hakkında Bilgi

  Güvercinlerden başarılı bir üretim gerçekleştirebilmek için kümeslerin ve kullanılan tüm ekipmanların temizliğine dikkat edilmelidir. Hayvanların dış parazitler ve hastalıklara bulaşık olmaması sağlıklı ebeveynlerle üretime başlanması ve manejman kurallarına uyulması durumunda ciddi bir hastalıkla karşı karşıya kalınmamaktadır. Bununla birlikte kalabalık kümesler yetersiz besleme rutubetli veya yetersiz havalandırılan barınak ortamları remizliğin yetersiz olduğu yerler ebeveynlerin seçimi ve yetiştirme sistemlerindeki yetersizlikler ağır kayıplara neden olmaktadır. Bunları önlemek hastalıkları tedavi etmekten daha kolay olduğu için kanatlı hayvanların genelinde olduğu gibi güvercin üretiminde de sağlık koruma esastır.
  Güvercinler diğer kanatlı hayvanlarda ortaya çıkan hastalıkların çoğu tarafından benzer etkilenir. Tavuk hastalıklarının ve parazitlerin kontrol altına alınması konusundaki verilerden güvercin yetiştiriciliğinde de yararlanılabilir. Solunum yolu hastalıkları çiçek ve diğer kanatlı hastalıkları tüberkülozkoksidiyoz ve paratyphoid bazen önemli kayıplara neden olabilir. Kafeste yetiştiricilik bu hastalıkların önemli bir miktarını kontrol altına almakta etkili olmaktadır. Hastalıklar ortaya çıktıktan sonra teması önlemek amacıyla hastalık taşıyan güvercinler öldürülerek yakılmalıdır.
  Genç güvercinlerde ölümle ortaya çıkan kayıplar ergin olanlardan oldukça fazladır. Kayıplar güvercinlerin ebeveynleri ile bulundukları yuvalarda yem yeme ve su içmeyi öğrenip buradan ayrıldıkları döneme kadar en yüksek seviyede olmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güvercin Bakımı Hakkında Forum Tarih
5. sınıf Türkçe 3. Tema Erdemler Güvercin cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar 26 Eylül 2017
Bayırlı Güvercinli İlköğretim Okulu Bilgileri Genç Bingöl Bingöl Tanıtımı 16 Temmuz 2012
Rüyada Güvercin Yakalamak Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 5 Nisan 2012
Rüyada Güvercin Görmek Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 5 Nisan 2012
Rüyada Güvercin Uçurmak Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 5 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş