Güvenli bir internet için ne yapmalı?

'İnternet ve Network' forumunda Siraç tarafından 26 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Güvenli bir internet için ne yapmalı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsünün (UEKAE) Türkiye'de kablosuz internet ağı kullanan 30 bin bilgisayar üzerinde yaptığı araştırmaya göre, kullanıcıların yüzde 5'i şifre kullanmıyor, bilgisayarların yarısında ADSL modemlerin yönetim ara yüzüne dışarıdan ulaşılabiliyor.

  [​IMG]

  Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü Bilişim Sistemleri Güvenliği Grubu uzman araştırmacısı Ünal Tatar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güvenlik önlemlerinin alınmadığı, internete bağlı bir bilgisayarın hackerlar tarafından saldırı riski altında bulunduğunu ifade etti.

  Saldırganların kontrolü altındaki bilgisayarın ''zombi bilgisayar'' olarak tanımlandığını ve bu bilgisayara yüklenmiş zararlı programlar bulunduğunu anlatan Tatar, yüklemenin de internet sitelerinden, e-posta ile gelen bir eklentinin açılması ile olabileceğini belirtti.

  Tatar, ''zombi'' haline gelmiş bir bilgisayarın kullanıcısının interneti kullanmaya devam ettiğini, ancak aynı bilgisayarın bu esnada saldırganın isteği doğrultusunda dünyanın bir ucundaki bir bilgisayara yapılan saldırıda kullanılıyor olabileceğini kaydetti.

  ''ZOMBİ BİLGİSAYAR'' SIRALAMASINDA TÜRKİYE İLK SIRADA

  Ünal Tatar, pek çok zombi bilgisayarın bir araya gelerek ''botnet'' oluşturabileceğini, botnetteki bilgisayarların bir saldırganın emri altında çalışan bir orduya benzetilebileceğini ve saldırgan tarafından merkezi olarak yönetildiğini belirtti.

  Türkiye'deki botnetlerin, başka ülkelere yapılan saldırılarda kullanıldığını belirten Tatar, ''Bunu, Türkiye Bilgisayar Olayları Müdahale Ekibi'ne gelen şikayetlerden biliyoruz. İnternet kullanımının yaygınlaşması ve ADSL teknolojisine bağlı olarak internet kullanım hızının artması ne yazık ki kullanıcı bilincini aynı oranda artırmıyor'' dedi.

  Tatar, güvenlik firmalarının hazırladığı raporlarda Türkiye'nin ''zombi bilgisayar'' sayısı açısından Avrupa ve Asya'da ilk sıralarda yer aldığını da bildirdi.

  ''ZOMBİ BİLGİSAYAR'' NASIL TESPİT EDİLİR?

  Bilgisayar kullanıcısının bilgisayarının ''zombi'' olduğunun tespit edebileceğini belirten Tatar, bilgisayarda sürekli anormal bir yavaşlığın yaşanmasının, antivirüs programının güncellenememesinin, işletim sistemi yamalarının kurulamamasının, bilgisayar güvenliği ile ilgili web sayfalarına bağlanılamaması gibi belirtilerin bilgisayarın ''zombi'' olduğundan şüphelenmek için yeterli olduğunu söyledi.

  Tatar, ayrıca bilgisayar ve internet teknolojisi konusunda bilgili bir kullanıcının değişik teknik araçlar ve yazılımlar kullanarak, kendi kontrolü dışındaki bilgisayarının uzak bilgisayarlara bağlantı açtığını görebileceğine ve bilgisayarında tanımadığı programların ve dosyaların bulunduğunun farkına varabileceğine işaret etti.

  BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR?

  Bilgisayarlarda alınacak temel güvenlik önlemleri ile bilgisayarın saldırganlarına karşı büyük ölçüde koruma sağlanabileceğini ifade eden Tatar, ''En temel güvenlik önlemlerine örnek olarak güncel antivirüs yazılımı kullanımını, kişisel güvenlik duvarı kullanımını, işletim sistemi yamalarının zamanında yapılmasını ve güçlü bilgisayar şifresi kullanımını verebiliriz.
   

 2. Goldman

  Goldman Üye

  Öncelikle ücretli ve kaliteli antivürüs proğramı alınmalı norton-karsperksy) daha sonra maillerle gelen arkadaşın sana kart atmış sizi burada çağırıyorlar bakınız hediye kazandınız üye olursanız hediyenizi alacaksınız bunun gibi senaryo mailleri tıklamamak gerekli son zamanlarda ise phising sistem (kimlik bilgilerinizi ele geçirme yöntemi derler) xxx bankadan hesablarınızı güncelemeniz gerekiyor yoksa hesabınız ,k.kartınız kapanacak ve bu tür bilgilerle gelen mailleri kesinlikle itibar edilmemeli son olarak olumsuz sitelerden adult v.s sitelerden uzak durulmalı

  sağlıkla kalınız..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güvenli internet için Forum Tarih
Güvenli internet kullanımı için neler yapılmalı kısaca İnternet ve Network 31 Aralık 2014
İnternette En Güvenli Çocuk Sitesi nedir ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 21 Ocak 2012
2010 Ocak Internet Explorer 6 kullanıcılarını etkileyen güvenlik açığı İnternet Explorer hakkında herşey 23 Ocak 2010
İnternet explorer kullanıcılarına yeni güvenlik yaması İnternet Explorer hakkında herşey 23 Ocak 2010
Okullarda internet güvenliği İnternet ve Network 5 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş