Güvence Hesabı

'Hukuk' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Güvence Hesabı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  26.07.2008 tarih,26594 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Güvence Hesabı Yönetmeliği ile Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği bünyesinde tüzel kişiliğe haiz Güvence Hesabı kurulmuştur.

  Güvence Hesabı Yönetmeliği ile 3/7/2002 tarihli ve 24804 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolu Trafik Garanti Sigortası Hesabı Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır. Artık; Karayolu Trafik Garanti Sigortası Hesabı'nın hizmetleri Güvence Hesabı tarafından yürütülmeye devam edilecektir.

  Güvence Hesabı'nın kurulması ile daha önce Karayolu Trafik Garanti Sigortası Hesabı tarafından verilmekte olan hizmetler aynen devam edecek olduğu gibi, Güvence Hesabı tarafından tüm zorunlu sigortaları kapsayacak şekilde hizmet kapsamı genişletilerek faaliyetler sürdürülecektir.

  Hesaba başvuru yapılabilecek haller Yönetmeliğin 9. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre:

  Hesaba;

  a) Sigortalının tespit edilememesi durumunda kişiye gelen bedensel zararlar için,

  b) Rizikonun meydana geldiği tarihte geçerli olan teminat tutarları dâhilinde sigortasını yaptırmamış olanların neden olduğu bedensel zararlar için,

  c) Zorunlu sigorta teminat limitleri ile sigorta poliçesinde belirtilen teminat arasındaki fark kadar ödenecek bedensel tazminat tutarları için,

  ç) Sigorta şirketinin malî bünye zaafiyeti nedeniyle sürekli olarak bütün branşlarda ruhsatlarının iptal edilmesi ya da iflası halinde ödemekle yükümlü olduğu maddi ve bedensel zararlar için,

  d) Çalınmış veya gasp edilmiş bir aracın karıştığı kazada,13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca işletenin sorumlu tutulmadığı hallerde, kişiye gelen bedensel zararlar için başvurulabilir.


  Güvence Hesabı ile birlikte, zorunlu sigorta kapsamında olup da sigorta yaptırmamış olan kişilerin vermiş olduğu zararlarda zarara uğrayanların mağdur olmaması sağlanmış olacaktır. Hesap tarafından, teminat limitleri dahilinde zarara uğrayanların bedeni zararlarını karşılanacaktır.

  Bedeni zararlar kapsamına tedavi giderleri, sakatlık ve ölüm tazminatı girmektedir. Diğer zarar türlerinin ise hesap tarafından karşılanması mümkün değildir. Örneğin, meydana gelen trafik kazası neticesinde şartların gerçekleşmesi halinde uğramış olduğunuz bedeni zararlar hesap tarafından karşılanacak iken, aracınızda meydana gelen zararlar hesabın faaliyet konusu dışında kalacaktır. Bu yöne ilişkin taleplerinizi genel hükümlere istinaden sorumlulardan ayrıca talep etmelisiniz.


  Av.Hakan Yüksel​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güvence Hesabı Forum Tarih
Güvence Hesabı nedir kaç yıldır uygulanıyor ve nasıl yararlanılıyor? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 15 Şubat 2010
Kanuni Hakim Güvencesi Nedir, Kanuni Hakim Güvencesi Ne Demektir Hukuk 23 Temmuz 2013
Haberleşme Hürriyetinin Anayasal Güvence Altına Alınmasının Toplumsal Faydaları Neler Hukuk 10 Ekim 2012
Güvence Köyü Hakkında Bilgi Eleşkirt Ağrı Ağrı Tanıtımı 16 Ocak 2011
Guvence İlköğretim Okulu Eleşkirt Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş