Güvemalanı Köyü Biga Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Güvemalanı Köyü Biga Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güvemalanı Köyü Biga Bilgileri -Güvemalanı Köyü Hakkında -Güvemalanı Köyü Tanıtımı - Güvemalanı Köyü Resimleri  İlçe: BİGA - İl: ÇANAKKALE

  Köy Muhtarı: MEHMET ÖNER  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 286 337 47 07

  Cep Telefonu:

  0 536 307 27 78


  Çanakkale
  Bilgiler
  Nüfus - (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 17200
  Alan Kodu 0286
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Çanakkale
  İlçe Biga
  Web Sitesi
  Güvemalan, Çanakkale ilinin Biga ilçesine bağlı bir köydür.  Kültür  Coğrafya  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  1997 812

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım arazilerinin çoğunluğu ovadadır. Sulu tarım imkânı olduğundan çel çeşitli bitki yetişmektedir. Domates, biber, patlıcan,karpuz,kavun,pirinç,ayçiçeği,buğday,arpa, mısır,pancar başlıca üretilen ürünlerdir.Hayvancılık tarımla beraber devam etmektedir. Süt ve et sığırcılığı ağırlıklıdır. Eskiden manda yetiştiriciliği yapılmasına rağmen günümüzde kaybolmuştur. Az miktarda keçi ve yine koyun yetiştiriciliği devam etmektedir.Süt sığırcılığı geleneksel yöntemlerle yapılmakta olup, hayvan ırkı hemen hemen tamamen holstein dır. Sürü sayısı 1-2 baş ile 20-30 başa kadar çıkmaktadır. Denize yakın olmasına rağmen ekonomik anlamda bir fayda elde edilememektedir. Köyde sadece bir aile uzun yıllardır balıkçılıkla uğraşmakta, motorlu kayıklarıyla balık tutmakta ve köye satmaktadır. Birkaç tavuk çiftliği köy civarında kurulmuş olup piyasa markalarına üretim yapmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mehmet ÖNER
  2004 - Fikret ŞAHİN
  1999 - Fikret ŞAHİN
  1994 -ALİ DUMAN
  1989 - FİKRET ŞAHİN
  1984 -ALİ DUMAN

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır.Taşımalı eğitim sistemi ile çevre köylerden öğrenciler eğitim görmektedir.Ayrıca kullanılmayan bir ilkokulu mevcuttur. İlköğretim okulu yapıldıktan sonra kullanılmamıştır. 25 yaş üstü tüm köy halkı bu okulda eğitim görmüştür. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. İçme suyu son yıllarda içilemez hale gelmiştir. Suların azalmasından dolayı şebekeye kaba su takviyesi yapılmaktadır.Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak daimi kadrosu olmadığından misafirhane olarak kullanılmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve internet vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 13 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş