Güveçli Köyü Hakkında Bilgi Boğazlıyan Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Güveçli Köyü Hakkında Bilgi Boğazlıyan Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boğazlıyan Güveçli Köyü - Güveçli Köyü Hakkında - Güveçli Köyü Tanıtımı - Güveçli Köyü Resimleri
  Güveçli, Yozgat ilinin Boğazlıyan ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: FİKRET BARAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0354 674 84 73


  Tarihi

  Osmanlı İmparatorluğu yeni fethettiği yerlerde düzen kurmak, asayişi sağlamak, İslamı ve Osmanlı kültürünü yaymak üzere Anadolu'dan sürekli göçler yaptırmıştır. Çünkü gayrimüslim tebanın yönetimi ancak Anadoludan gidecek ilim sahibi bilgili kültürlü, Osmanlı yönetim biçimini iyi bilen insanlarla olabilirdi. Osmanlı imparatorluğu ilim sahibi, otorite sağlayabilecek aileleri ve kabileleri seçerek fethettiği yerlere gönderir ve oralarda yeni bir düzen kurardı. Buralara göç edenler bir nevi sınır bekçiliği ve güvenliği yaparlardı. İşte bu maksatla dedelerimiz Konya, Karaman civarından 2.murat zamanında Karaman beyliğinden, Anadolu'dan çıkıp Rumeli'ye göç etmişlerdir. O zamandan mübadeleye kadar(14...-1924) takriben 500 yıl Rumeli'de, Selanik, Kesriye, çetrok köyünde yaşamış ve ikinci bir göç yaşayarak şimdiki köyümüze muhacir olarak gelmiştir.

  Köyümüz Yunanistan hükumeti ile Türk hükumeti arasında imzalanan mübadele anlaşması ile Yunanistan'ın Selanik şehrinin Kesriye kasabasından 1924 yılında göç ile meydana gelmiştir. Geliş esnasında devlet tarafından hane başına 50 şer dönüm arazi dağıtılmış olup, gelen halk çevre halkı tarafından muhacir olarak adlandırılmış ve yeni hayatlarına burada başlamışlardır. Çevre köyleri ve resmi daireler tarafından sevilen, hemen hemen asayişi bozan, hiç bir olay yaşanmayan sakin bir köy olması nedeniyle çevrede güven sağlamıştır.

  Köyümüzün isminin nereden geldiği hakkında güvenilir bir kaynak yoktur. İlçe merkezine 10 km mesafede ve asfalt yol ile bağlıdır. Doğusunda Uzunlu kasabası batısında Çalapverdi köyü ile çevrili, az engebeli bir arazidedir. Köyün arazisi içerisinden Kozan özü geçer. Ancak Uzunlu barajının devreye girmesi ile bu özden pek faydalanamamaktadır. Köy arazisinin % 50 si Uzunlu barajının kanalet sistemi ile sulama imkânına sahiptir. Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanır.Köyün nüfusunun az olmasının temel sebebi kuraklığa bağlı olarak tarım arazilerinin verimliliğinin azalması ve dışarıya göçün artmasıdır.

  Coğrafya

  Yozgat iline 110 km, Boğazlıyan ilçesine 11 km, Uzunlu nahiyesine 3 km uzaklıktadır. Ankaraya 325 km, İstanbula 850 km,kayseriye 90 km uzaklıkta bulunmaktadır.ama insanları çok iyidir

  İklim

  Köy, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 255
  2000 287
  1997 373

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak binanın iyi durumda olmaması ve öğrenci yetersizliği sebebiyle taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. Köyde ptt acentesi vardır fakat aktif olarak kullanılmamaktadır. Yeni yapılmış bir sağlık ocağı bulunmaktadır ancak nufusun az olması ve sağlık personelinin olmayışı sebebiyle çalışmamaktadır. Köy kahvesi özellikle kış günlerinde işi olmayan köylülerin vazgeçilmez mekanıdır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve yakın yerleşim birimlerine kurulan baz istasyonları sayesinde cep telefonu imkânları vardır.
  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güveçli Köyü Hakkında Forum Tarih
Güveçli Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Güveçli Köyü Merkez Çorum Karadeniz Bölgesi 2 Nisan 2010
Güvecli Köyü - Malatya Malatya Tanıtımı 12 Mart 2010
Güveçli Köyü Merkez Bingöl Bingöl Tanıtımı 12 Mart 2010
Güveçli Köyü Oğuzeli Gaziantep Gaziantep Tanıtımı 1 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş