Gürer Aykal Kimdir - Gürer Aykal Biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda SeLeN tarafından 9 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Gürer Aykal Kimdir - Gürer Aykal Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gürer Aykal Kimdir - Gürer Aykal Resimleri - Gürer Aykal Biyografisi - Orkestra Şefi Gürer Aykal  Gürer Aykal (1942, Eskişehir) Türk orkestra şefidir. 1988'den beri Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın şefliğini, ayrıca Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın genel müzik direktörlüğünü ve daimi şefliğini yapmaktadır.

  Yaşam öyküsü

  Eskişehir Mahmudiye’de doğdu. Müziğe babasının verdiği derslerle başlayan sanatçı, 1953 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’na girmiş, Necdet Remzi Atak’ın öğrencisi olarak keman bölümünü bitirdikten sonra kompozisyon bölümüne geçerek Adnan Saygun’un sınıfından mezun olmuştur.

  Eğitim

  Şeflik öğrenimini yurtdışında yapan Aykal, 1969’da kompozisyon bölümünü bitirip orkestra yönetim uzmanlığı için devlet bursu ile İngiltere'ye gönderildi. Londra'da Guildhall Müzik Okulu yüksek yöneticilik sınıfında ve Royal Academy’de; İtalya’da Academia Chiciana ve Roma’daki Santa Cecilia’da çalışmalarını tamamladı. Orkestra şefliği alanında tecrübelerinden yararlandığı isimler arasında George Hurst, Andre Prévin ve Franco Ferrara gibi ünlü şefler vardır.

  İngiltere’de Royal Academy’yi bitirdiğinde, bu diplomayı 21 yıl içinde almayı başaran ilk kişiydi[kaynak belirtilmeli]. Türkiye’de yasal olarak atanan ilk orkestra şefi oldu ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın şef yardımcılığına atandı. Santa Cecilia Konservatuarı’ndan onur derecesiyle mezun olmuştur.

  Sanatçı, 1973 yılında yurda dönmüş, kazandığı başarılarla “Devlet Sanatçısı” unvanıyla onurlandırılmıştır (1981). 1999’da kendi isteğiyle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ndan ayrıldı, bu dönem Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nı kurdu. 2000–2004 yılları arasında Antalya Orkestrası’nı kurup geliştirdi. ABD’de toplam 16 yıl şeflik ve genel müzik direktörlüğü yapan Aykal, 1991–2003 yılları arasında El Paso Teksas Senfoni Orkestrası Daimi Şefliği’ni ve Genel Müzik Direktörlüğü’nü yürüttü ve ayrıca “Profesör Emeritus” unvanı aldı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın daimi şefi Gürer Aykal, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne (MSGSÜ) kadrolu profesör olarak atandı (2006). Aynı zamanda konservatuvarın 'Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı Başkanlığı' görevini de üstlenen Gürer Aykal, Borusan İstanbul Filarmoni'nin Daimi Şefliği görevini ve Genel Müzik Direktörlüğünü de yürütüyor.

  Aykal’ın eğitimci yönü, yurtiçi ve yurtdışında diğer üniversitelerdeki orkestra şefliği profesörlüğünü de kapsamaktadır. ABD’de Indiana (Bloomington) Üniversitesi, Teksas Tech ve UTEP Üniversiteleri’nde ileri orkestra şefliği dersleri veren Aykal halen Bilkent Üniversitesi’nde bu görevi sürdürmektedir.

  Uluslararası performanslar

  Yurtdışında da birçok orkestrayı konuk şef olarak yöneten Aykal’ın kariyerinde yer alan orkestralardan bazıları şunlardır:

  * Londra Filarmoni,
  * Moskova Devlet Senfoni,
  * Dublin Radyo Senfoni,
  * Bergen Senfoni,
  * Norddeutsches Rundfunk Senfoni,
  * Helsinki Filarmoni,
  * Kurku Senfoni,
  * Palermo Senfoni,
  * Nürnberg Senfoni,
  * New York Festival,
  * Lübeck Senfoni,
  * Rochester Filarmoni NY,
  * Singapur Senfoni,
  * Bloomington Filarmoni,
  * Prag Senfoni,
  * Sofya Senfoni,
  * Bratislava Senfoni,
  * Varşova Radyo Senfoni,
  * Krakov Senfoni.

  Çoğunluğu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasıyla eşlik ettiği ünlü solistlerden bazıları şöyle sıralanabilir:

  * André Navara,
  * Pierre Fournier,
  * Alicia Dela Rocha,
  * M. Andre,
  * İgor Oyştrak,
  * Viktor Pikayzen.
  * Maxim Vengerov

  Gürer Aykal, Türk bestecilerinin bazı yapıtlarının dünyada ilk seslendirilişini de gerçekleştirmiştir. Bu yapıtlar arasında Adnan Saygun’un 4. Senfoni’si, Atatürk’e ve Anadolu’ya Destan’ı, Conserto da Camera’sı, 2. Piyano Konçertosu, Orkestra çeşitlemeleri; Necil Kazım Akses’in 2. Senfoni’si, “Bir Divandan Gazel”i; Ferit Tüzün’ün Çayda Çıra Bale Suiti; İstemihan Taviloğlu’nun “Klarnet Konçertosu”; Muammer Sun’un “Hıdırellez” bale müziği ve “Kurtuluş” filminin müziği bulunmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gürer Aykal Kimdir Forum Tarih
Baykal Gölü Nerededir Baykal Gölü Hakkında Kısaca Bilgi Ülkeler Coğrafyası 13 Ağustos 2013
Derya Baykal Hırka Modeli ve Yapılışı Örgü Yelek Kazak ve Hırkalar 7 Ağustos 2012
Baykal İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 16 Şubat 2012
Baykal Kent Resimleri - Baykal Kent Fotoğrafları Sanatçı-Ünlü Resimleri 6 Şubat 2012
Baykal Kent Kimdir - Baykal Kent Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 6 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş