Gürcistan krizin bilançosunu açıkladı - Rusya' nın Gürcistan' a Zararı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 20 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Gürcistan krizin bilançosunu açıkladı - Rusya' nın Gürcistan' a Zararı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gürcistan Savunma Bakanı David Kezeraşvili, Rusya'nın topraklarına yönelik saldırılarında askeri tesislerin hedef alındığını ve bunun 200 milyon dolarlık zarara yol açtığını belirtti.

  Kezeraşvili, yaptığı açıklamada, Güney Osetya'da ağustosta çıkan çatışmalar yüzünden Rus uçaklarının bombardımanında askeri tesislerin hedef alındığını belirterek, tesislerde 200 milyon dolar zarar meydana geldiğini ifade etti.

  Güney Osetya sınırındaki Gori kentinin yoğun bombardıman altında kaldığını belirten Kezeraşvili, buradaki askeri altyapının gördüğü zararın ise henüz hesaplanmadığını kaydetti.

  Rusya, Gürcistan'ı barışa zorlama operasyonunda bu ülkedeki tüm stratejik öneme sahip yerleri ve askeri tesislerini bombalamıştı.

  Bu arada Gori valisi Vladimir Vardzelaşvili, kentin zarar gören altyapısı ve binaların onarımının büyük ölçüde tamamlandığını söyledi ve bu çalışmaları 15 Ekime kadar bitireceklerini bildirdi.

  -GÜNEY OSETYA'DA 372 KİŞİ ÖLDÜ-

  Gürcü hükümetinden yapılan resmi açıklamada, Güney Osetya'da geçen ay çıkan çatışmalarda, 188 sivil, 168 asker ve 16 polis olmak üzere toplam 372 kişinin öldüğü kaydedildi.

  Çatışmalarda ayrıca, 6 Gürcü polisin de kayıp olduğu ifade edildi.

  -ENERJİ SORUNU YOK-

  Gürcistan Enerji Bakanı Aleksandır Hetaguri, Rusya ile krizin etkilerinin enerji alanına yansımayacağını belirterek, kış dönemi için tüm hazırlıklarını yaptıklarını kaydetti.

  Hetaguri, tüm enerji santrallerinde gerekli onarım ve bakım çalışmalarını tamamladıklarını, barajlardaki su seviyesinin de geçen yıla göre yüksek olduğunu ifade etti.

  Gürcistan'ın, doğal gaz ihtiyacını karşılayabilmesi için de tüm tedbirlerini aldıklarını kaydeden Hetaguri, günlük 3,5 milyon metreküp doğal gaz kullandıklarını, bunun da tamamını Azerbaycan'dan karşıladıklarını kaydetti.

  Hetaguri, Rusya'dan sadece Ermenistan'a nakledilen doğal gaz karşılığı 100 bin metreküp doğal gaz aldıklarını ifade etti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gürcistan krizin bilançosunu Forum Tarih
2016 Gürcistan Nüfusu Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 25 Temmuz 2012
Gürcistan Bayrağının Anlamı Nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 7 Nisan 2012
Kartlis Deda Hakkında Bilgi - Gürcistan Ülkeler Coğrafyası 2 Haziran 2011
Gürcistanın Şehirleri Nelerdir Ülkeler Coğrafyası 26 Mayıs 2011
Gürcistanın Yüzölçümü Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 26 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş