Gürbulak Köyü Hakkında Bilgi Doğubayazıt Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gürbulak Köyü Hakkında Bilgi Doğubayazıt Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  gürbulak köyü tanıtım - gürbulak köyü bilgileri - gürbulak köyü resimleri  Gürbulak, Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesine bağlı bir köydür. Gürbulak sınır kapısı, Türkiye'yi İran'a bağlayan bir sınır kapısıdır.


  Tarihi

  Köyün adının eski savaşlardan gürcilerden o zamanda gürçistanın rusyaya bağlı olduğundan rusya ile yapılan savaşta kazanıldığı için ismininde gürcilerden geldiği kimisine göre ise eski bi ermeni köyü olduğu söylenilmektedir. Köyün Iran'a doğru olan yukarı kısmında bulunan mağaraların alt kısmında bulunan bazı Hac işaretlerı ve hıristiyanlara ait birçok mezarın ile köyde çok eskıden yaşayan hıristiyanların olduğunu kanıtlamaktadırlar.
  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgler aslen seleqeli ve keledoş yemeğinin yöresel yemek olarak olduğu söylenilmektedir Ve ayrıca köy hudut köyü olması nedeniyle kaçakçılık ile anılmaktadır yörede aşiret ağalığına empati duyan ve ilk karşı gelen köylerdendir gençlik eskide daha çok ileri görüşlü iken şimdilerde beli kesimler gençleri kendi çıkarları doğrultusunda aşiretçiliğe yönlendiriyorlar, bunu tetikleyen başlıca sebep ise birbirine olan güvensizlikten kaynaklanmaktadır. Köyün Başlıca geliri yolcu taşımacılığı ve gümrükte evrak takipçiliğidir bunun yanında eskiye nazaran cılızda olsa hayvancılık ve çiftçilikte yapmaktadırlar.
  Coğrafya

  Ağrı iline 129 km, Doğubayazıt ilçesine 34 km uzaklıktadır.

  Köyün doğu ve güneyınde Iran kuzeyinde Nahçivan ve Ermenistan batısında Doğubeyazıt vardır. Köyün 20 kilometre çevresinde 20 ağaçtan fazla bir ağaç topluluğu yoktur.
  İklim

  Köyün iklimi, Kışın oldukça sert yazın ise oldukça serin geçmektedir
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 2580
  1997 2531
  Ekonomi

  Köy ekonomisi Gürbulak sınır kapısından sağlanmaktadır.İthalat İhracat bunlara bağlı olarak iş takibi gümrük komisyonculuğu tarım ve haycancılık ile sağlanmaktadır. Halk gümrük kapısını bir geçim kaynağı olarak gördüğü için çiftçilik , bahçecilik gibi faaliyetler yürütülmemektedir. Bu tür faaliyetler yukarıda anlatılan nedenlerden ötürü oldukça sınırlıdır.
  Kültür

  Köyde burjuvalığın baş gösterdiği şu dönemde nerdeyse kültür adı altında eser kalmamış olup, paranın verdiği batılaşma ön safhada yer almaya devam etmekdetir hergeçen gün.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, 2 ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve Ptt şubesi vardır. Sağlık ocağı 1 adettir 1 adet doktor 5 adet hemşire vardır bütün imkanlar mevcuttur ulaşım problemi bulunmamaktır çünkü snnır kapısında saat başı servis bulmak mümkündür.

  Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol patika olup köyde elektrik vardır ama durmadan kesildiği için varla yok arasıdır. sabit telefon vardır.

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gürbulak Köyü Hakkında Forum Tarih
Gürbulak İlköğretim Okulu Merkez Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Gürbulak İlköğretim Okulu Doğubeyazıt Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Gürbulak Atatürk İlköğretim Okulu Doğubeyazıt Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Gürbulak Gümrük Kapısı D.Anadolu Bölgesi 22 Aralık 2008
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş