Gürbüzler Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gürbüzler Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  gürbüzler köyü bilgileri - gürbüzler köyü tanıtım - gürbüzler köyü resimleri  Gürbüzler, Zonguldak ilinin Devrek ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının 1966 yılında yörede öğretmenlik yapan ,Latif İnce tarafından verildiği bilinmektedir. Çomu karyesine bağlı olduğu ve dirgine deefterine kayıtlı olduğu bilinmektedir. köyde Kâhyaoğulları,şimdiki soyadları dirimeşe olan ailenin kethüdaoğullarından geldiği bilinmektedir.(erdem Dirimeşe)
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında fazla bilgi yoktur.ancak mısır unundan yapılan malay ve kara mancar yemekleri yöreye özgüdür. mısır kömeçi, kiren pekmezi, ahlat pekmezi yörede yapılmaktadır.
  Coğrafya

  Zonguldak iline 67 km, Devrek ilçesine 17 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 717
  1997 608
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca ormancılık ve nakliye işleri de yapılmaktadır. köylülerin gurbetçi yakınları da ekonomik anlamda önem taşır
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - FURKAN DERELİ
  1999 - FURKAN DERELİ
  1994 - FURKAN DERELİ
  1989 - FURKAN DERELİ
  1984 -FURKAN DERELİ


  GÜRBÜZLER İLK ÖĞRETİMİN OKULUNUN EN İYİ OGRETMENLERİ AHMET ÇETİNKAYA.RAMAZAN BOY,BİLGİN ÇAVUŞ,RAGIP GEDİK,HASAN AKSAKALOĞLU,AHMET METİN IŞILDAK
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş