Günlük konuşmalarda kullanılan dilek ve dua ifadelerine örnekler

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda SeLeN tarafından 24 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Günlük konuşmalarda kullanılan dilek ve dua ifadelerine örnekler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Günlük konuşmalarımızda kullanılan dilek ve dua ifadelerine örnekler nelerdir kısaca,

  Müslüman toplumların günlük hayatta konuşma dillerine yansımış olan dini inanışlarının bir kültür olarak dile yerleşmesi sonucunda, bazı ifadelerin dilek ve dua temennisi olarak kullanılmaya başlanması gözlenmiştir.

  İnsanların bir işi, bir olayı gerçekleştirirken ya da gerçekleştirmenin önünde ve sonrasında bir takım dualar etmesi ve dileklerde bulunması günlük hayatta sıkça karşılaşılan durumlardır. Bu bir din algısı olarak ortaya çıkmış ve dile de yansıyarak sosyal ve kültürel hayatın bir parçası olmuştur.

  Günlük konuşmalarımızda kullandığımız dilek ve dua ifadeleri şu şekildedir:

  İnşaAllah: Bir işe başlamadan önce söylenen, Allah dilerse, isterse, izin verirse bu işi yapacağım, tamamlayacağım manasına gelen nitelediği fiilin gelecek zamana dair temennisini bildiren bir dua ifadesidir.

  Allah’ın izniyle: İnsanların sosyal hayatlarında bir işe başlarken ya da başlandığında o işle ilgili olayların Allah’ın izniyle gerçekleştiğine inanılarak söylenen bir minnet dileğidir.

  Hayırlı olsun / Hayırlısı: Girişilen ya da başlanan bir işin evvelinde ve sonucunda sağlanan durumun işin başından geçen insanlar için iyi neticeler doğurmasını temenni eden bir dua ifadesidir.

  Allah’a emanet ol:
  İnsanların birbirinden ayrılırken, kendilerinin her türlü kötü olaydan, beladan korunmaları için Allah’a ettikleri bir dua ifadesidir.

  Selamun Aleyküm / Aleyküm Selam: Müslüman toplumlarda insanların birbirleriyle olan münasebetlerinde, araya çok az bir zaman dahi girse kendileri için karşılıklı dua etme ifadesidir. Allah’ın sağladığı ve sağlayacağı huzur, barış, esenlik üzerinden eksik olmasın demektir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş