Günlüce Köyü Nazimiye Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Günlüce Köyü Nazimiye Tunceli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nazımiye Günlüce Köyü Bilgileri - Günlüce Köyü Hakkında - Günlüce Köyü Tanıtımı - Günlüce Köyü Resimleri  Günlüce ,Tunceli ilinin Nazımiye ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: NAZİMİYE

  İl:TUNCELİ

  İle Uzaklığı:41 km

  İlçeye Uzaklığı:5 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:51
  1997:0

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi . Köyün kirmancki Adi Kalmem, Kalmem ismi kalmeme sir dan gelme ve türbesi halen köyde bulunmaktadir kalmeme Sir Dersimdeki cogu asiretlerin atasidir.köy Düzgün baba dagina sadece 1 Km uzaktadir.

  Köyün yemek kültürü:

  Şir:Mayasız ekmeğin içi oyularak yapılan bir yemektir.Zazaca adına bızıke denen bu ekmeğin içi oyulur çıkartılan ekmekler ayran (veya yoğurt) ve sarımsakla dövüldükten sonra tekrar ekmeğe içi çukur olacak şekilde yerleştirilir.Eritilen tereyağı bu çukurun içine dökülür ve servis yapılır.

  Hayiz:Bu kelimede zazaca bir kelimedir.Un ve suyla yapılır.Kaynamiş suya un ve tuz atılur ve un katılaşıp pişmiş hamur kıvamını alır.Tabaklara tekrar içi çukur olacak şekilde yerleştirilir ve eritilen tereyağı bu çukurlara dökülerek servis yapılır.

  Katmerli ekmek:Zazaca "nuna qat" olarak anılır.Tereyağlı yufka ile yapılır.

  Eski dönemlerde bu yemekler Günlücenin özel yemekleri olarak sayılırdı.Köyü ziaret eden misafirler ve dedeler için yapılan yemeklerdir.

  Dil:

  Günlüce köyünde Zazaca ve Türkçe dili kullanılır.

  Düğünleri yemekli yapılır.Cenaze törenleri de yemekli yapılır.Köydeki hane sayısı çok azdır.Bu nedenle tüm insanlar birbirini tanır ve genelde birbirileri ile akrabalık bağları vardır.

  Coğrafya

  Tunceli iline 38 km, Nazımiye ilçesine 6 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklim kuşağı etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım.toprak verimsizliği ve kullanılan tohumların yetersiz yada iklim koşullarına uygun olmadığından verim yok denecek kadar azdır.Bu nedenle son yıllarda Düzgünbaba Cem Evi'nin açılması ile gelen ziyaretçilerin sayısı artmış,buna paralel olarak ziyretçilerin kurban ihtiyacını karşılamak için hayvan ticareti artmaya başlamıştır.Bu da köy halkının geçimi için ek bir iş olmuştur.

  Muhtarlık

  Günlüce'nin, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var ama kullanımdışıdır. Köyde, içme suyu şebekesi yok ama kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yok ancak sağlık evi var ve kullanımda degıldır

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Günlüce Köyü Nazimiye Forum Tarih
Günlüce Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Günlüce Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Günlüce Köyü Hakkında Bilgi Ödemiş İzmir İzmir Tanıtımı 10 Haziran 2010
Günlüce Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Günlüce Köyü Merkez Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş