Güngörmez Köyü Mecitözü Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Güngörmez Köyü Mecitözü Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  güngörmez köyü bilgileri - güngörmez köyü tanıtım - güngörmez köyü resimleri  Güngörmez, Çorum ilinin Mecitözü ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Güngörmez Köyü' nün kuruşu 140 yıl öncesine dayanmaktadır. Buraya göç edenlerin bir bölümü Çorum' un bir başka köyü olan Bekiş' den gelmişlerdir ve köyün kurucuları olmuşlardır. Daha sonra adından da anlaşılacağı üzere ormanların çok olmasından dolayı yeni göçler almışlardır. Köyün kuruluşundan sonra Konya Cihanbeyli' den gelenlere kucak açılmılıştır. En son olarak 1938 ve 1951 yılında Bulgaristan' dan göç edenler de bu köye yerleştirilmiştir.

  Senelerce bu köyde dost olarak yaşadığımız Bulgaristan' dan gelen göçmen dostlarımız 1960'lı yıllarda akrabalarının yoğun olduğu bölge olan Bursa' nın Orhan Gazi, Gemlik ve İznik tarafına göç etmişlerdir.

  1960'lı yıllarda bu güzide köyümüzün çok sayıda köylüsü avrupanın birçok ülkesine işçi olarak gitmiştir. 1970' li yıllarda da çok sayıda köylümüz İstanbul ve İzmir' e göç etmişlerdir.


  Köyün isminin Güngörmez olarak anılmasının nedeni ise köyün içinin ve dışının meşe ağacıyla kaplı olması ve bu nedenle güneş yüzünü köye gösterememesinden dolayı bu adı almıştır.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.meşhur yemegi madımak vede Mantıdır.
  Coğrafya

  Çorum iline 19 km, Mecitözü ilçesine 17 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları çok soğuk geçmektedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 144
  2000 160
  1997 127
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.arıcılık ta vardır.Koy Halkının Çogunluğu Yurtdışında vede İstanbulda İkamet Etmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009- Selahattin Yaşar
  2004 - Ceyhan Yasar
  1999 - Süleyman Yaşar
  1994 - Süleyman Yaşar
  1989 - İdris DİNÇ
  1984 - Süleyman Yaşar

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon vardır.. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye acilen Grup köyler olarak bir Sağlık evi yapılması şarttır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca elektrik hattının değiştirilmesi lazım kışın çok fazla elektrik kesinti olmaktadır.Köyün imamı Aşağı körücek köyünden Murat AKMAN dır Köyün en büyük sıkıntısı ilçeye fazla gidilmemesidir.yoksa gerçekten güzel ve yaşanacak bir köydür.  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güngörmez Köyü Mecitözü Forum Tarih
Güngörmez Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Güngörmez Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Güngörmez Köyü Saray Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Güngörmez Köyü Karacabey Bursa Bursa Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Güngörmez Köyü Merkez Iğdır Iğdır Tanıtımı 19 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş