Güngörmüş Köyü Gerger Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Güngörmüş Köyü Gerger Adıyaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gerger Güngörmüş Köyü Bilgileri - Güngörmüş Köyü Hakkında - Güngörmüş Köyü Tanıtımı - Güngörmüş Köyü Resimleri


  Güngörmüş, Adıyaman ilinin Gerger ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:GERGER

  İl: ADIYAMAN

  İle Uzaklığı:81km

  İlçeye Uzaklığı:21km

  Rakım:960m

  Tarihi

  Köy merkezi köyün yaklaşık 3 kilometre dogusunda iken bazı rivayetlere göre aşırı sivri sinek ve bu sivri sineklerin bulaştırdığı hastalılar yüzünden köyün şimdiki yerine taşınmıştır.Köy Osmanlı Devleti zamanında Malatyaya bağlıydı.Malatya da DİYARBAKIR sancağına bağlı olduğundan bir bakıma Diyarbakır daha sonrada ELAZIĞ sancak beyliklerine bağlanmıştır.Cumhuriyetle beraber MALATYA iline bağlanmıştır.1954 yılına kadar MALATYA'nın MÜRÜN ilçesine bağlıydı.Ancak 1-ARALIK-1954 yılında rahmetli başbakanımız ADNAN MENDERES'in ve DEMOKRAT PARTİ'nin desteğiyle ADIYAMAN'nın il olmasıyla ADIYAMAN'a bağlı ilçe oldu.Asıl adı NEFSİ PÜTÜRGE idi.İlçe bir müddet GÜNGÖRMÜŞ KÖYÜ'nde kaldıktan sonra dönemin ağalarının siyasi rant elde etme çekişmelerinden dolayı ilçe bugün kü GERGER'e 1957 yılında kaldırıldı.

  Kültür

  Müslüman-türk gelenek göreneklerine bağlı bir köydür. Tipik bir Anadolu kültürüne sahiptir.

  Coğrafya

  Adıyaman iline 81 km, Gerger ilçesine 21 km uzaklıktadır.ayrıca ünlü nemrut dağına da 35 km uzaklığındadır.bunun yanında tedavi amaçlı kullanılan sülüklü göl de güngörmüş köyü merkezine 5 km uzaklığındadır.Ayrıca kültür ve turizm bakanlığı tarafından BİRİNCİ DERECEDEN MESİRE YERİ İLAN EDİLEN KIRKGÖZDE GÜNGÖRMÜŞ KÖYÜNE 5 km uzaklığındadır.yerleşim yerleri yer yer dağınıklık göstermektedir.Ancak büyük ölçüde düzenli yerleşim görülür.yeni binalarda güngörmüş köyü nde inşa ediliyor.köy tüm olumsuzluklara rağmen civar köyleregöre çok çok iyi bir durumdadır gerek ekonomik gerek insanı gerekse de sosyalleşmesiyle.ayrıca köyün yeşil ve serin havası özellikle yazın insana büyük bir huzur vermektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları çok sert geçmesine rağmen;yazları sadece ağustos ayında bunaltıcı noktaya gelir.Normalde yazları serin ve ılık geçer.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 411
  2000 344
  1997 375

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Yetiştirilen başlıca ürünler;MARŞ,buğday,elma,nar,üzüm,nohut vs...dir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Ayrıca GÜNGÖRMÜŞ KÖYÜ'nün mezrası olan BİRCAN MAHALLESİ,ÖMERLER ÇEŞMESİ de GÜNGÖRMÜŞ KÖYÜ muhtarlığına bağlıdır.Bunun yanında sağlık ocağı bulunmayan Gürgenli,Hırcık,Tirkidin,Kütüklü,Sutepe,Nakışlı, köyleri de GÜNGÖRMÜŞ KÖYÜ AİLE SAĞLIĞI KORUMA MERKEZİ'ne bağlıdır.Ancak yapılan 2009 mahalli seçimlerde muhtarlık köyün mezrası olan BİRCAN'a gitmiştir.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mehmet Nergiz
  2004 - Mustafa Nikbay
  1999 - Mustafa Nikbay
  1997 - Mustafa Nikbay

  Altyapı ve Ek bilgileri

  Köy; köy merkezi,bircan mahallesi,ömerler çeşmesi mezraalarıyla oluşmuştur.Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur.Devletimizin aile hekimliği projesi sayesinde köy aile sağlığı merkezinde mesai saatleri içinde doktor,sağlık memuru ve sağlık personeli bulunmaktadır.Sağlık merkezleri bulunmayan civar köylerGÜNGÖRMÜŞ KÖYÜ AİLE SAĞLIK MERKEZİ'ne bağlıdır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ancak köyde bulunan okul sadece ilkokul olduğundan gürgenli köyüne ortaokul taşımalı eğitim yapılmaktadır.Yine yollarda güngörmüş köyü ve civar köylerin ortak özelliğini maalesef olumsuz bir şekilde oluşturuyor.Çünkü yollar en son 2002 seçimlerinde dörtdörtlük bir haldeydi şu an asfalta asfalt demek bin şahit ister bu da siyasilerin zaafıdır.Bu konuda siyasilerin seçimden seçime yolları düzeltmesi fikrini değiştirmelerini büyük bir sabırla köylüler bekliyor.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Güngörmüş Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güngörmüş Köyü Gerger Forum Tarih
Güngörmüş Köyü Taşova Amasya Amasya Tanıtımı 26 Mart 2010
Baba Olmak Kitabı - Oya Güngörmüş Özkardeş Kitap, Resim ve Dergi 21 Aralık 2010
Güngörmüş İlköğretim Okulu Gerger Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş