Güneysaz Köyü Ovacık Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Güneysaz Köyü Ovacık Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güneysaz Köyü Ovacık - Güneysaz Köyü Hakkında - Güneysaz Köyü Tanıtımı - Güneysaz Köyü Resimleri
  Karabük
  Bilgiler
  Nüfus 57 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 78300
  Alan Kodu 0370
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Karabük
  İlçe Ovacık

  Güneysaz, Karabük ilinin Ovacık ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarih
  Köy 2 mahalleden oluşmaktadır. Güney ve saz ismindeki bu iki mahalle ayrıca köyün isminide oluşturmaktadır. Köyün 350-400 sene önce bolunun bir köyünden 9 hane olarak bu bölgeye yerleştiği bilinmektedir. 6 hanenin güneysaz mevkiine, 3 hanenin ise şu anda yerinde sadece harabeleri bulunan hoppoğun köyü denilen mevkiide yerleştiği ancak köyün tarihindeki iki büyük depremin yol açtığı yıkımda hoppoğun köyünün harap olup, güneysaz köyünün ise iki mahalleye bölünmesine sebep olmuştur. köyün en eski evinin 150 yaşında olduğu bilinmektedir. KÖYÜN TARİHİ İSE 3,000 YIL ÖNCESİNE DAYANMAKTADIR. KÖY SINIRLARI İÇİNDE BULUNAN ÖREN YERİ KÖRMEN SÖKÜ SİNCAN VE GEYİKLERİN DÜZÜ OLARAK BİLİNEN BÖLGELERDE KİLİSE HAMAM VE YER ALTI ŞEHİRLERİ OLDUĞU BİLİNMEKTEDİR.DEFİNE AVCILARI TARAFINDAN TALAN EDİLEN BU BÖLGE SİT ALANI OLUP KORUMA ALTINA ALINMIŞTIR.

  Ovacık Yemekleri

  Ovacık yemek çeşitleri arasında, un çorbası, göce çorbası, keşkek çorbası, malak, yoğurtlu yumurta, çul böreği, bişi, cevizli ekmek, cizleme, un helvası sayılabilir.

  Yörede daha sonra ihtiyaç olduğunda yazın veya kışın kullanılmak üzere bazı yiyecekler önceden hazırlanır. Bunlar; kuru kıyma, kavurma, yufka, yayım, tarhana, pekmez, salça, sirke, keşkek, hoşaf olarak tüketilen pestil, çeşitli meyve kuruları(elma, armut, ayva, dut vb.), şerbet olarak tüketilen çeşitli meyve ezmeleri(kızılcık, ayva, erik, vişne, kuşburnu vb.), yemeklik olarak kullanılan çeşitli sebze kuruları( dilme fasulye, kurutulmuş patlıcan, dolma biber, sivri biber, bamya vb.), çeşitli gıda maddelerinden yapılan turşular(biber, domates, lahana, salatalık, vb.) çeşitli reçel türleri(kızılcık, çilek, vişne, ayva, üzüm vb.). Bunların dışında ilkbahar ve sonbaharda yörede bulunan cincile, kanlıca, ebişke vb. mantar türleri de yöre mutfağına ayrı bir zenginlik katar.

  Çullu Börek: Yufka açılır, saçta pişirilir. Pişirilen yufkalar ince ince kesildikten sonra, tereyağı ile iyice karıştırılır. Bakır siniye; altına yufka döşenir, kesilmiş olan yufkalar siniye yayılır ve üstü yufka ile örtülür. Ateş korunda kızartılırken tereyağı eklenip iyice kızartılması sağlanır. Genellikle düğün yemeği olarak kullanılır.

  Yoğurtlu (Katıklı) Yumurta: Kaynamakta olan suya yumurta ve sarımsak bırakılır. Yumurta pişince suyuyla birlikte bir tabak yoğurdun üzerine dökülür. Üzerine eritilip kızartılmış yağ dökülür. Kaynama suyunun az olmasına dikkat edilmelidir.
  r

  Coğrafya

  Karabük iline 32 km, Ovacık ilçesine 19 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 25
  2000 57
  1997 47
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Eşref AYDIN
  2004 - Eşref AYDIN
  1999 - Eşref AYDIN
  1994 - Mustafa SARIÇAM
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi vardır KANALİZASYON şebekesiYOKTUR . Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt deyildir sarı topraktır köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güneysaz Köyü Ovacık Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş