Güneycik Köyü Gündoğmuş Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Güneycik Köyü Gündoğmuş Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güneycik Köyü Gündoğmuş Bilgileri - Güneycik Köyü Hakkında - Güneycik Köyü Tanıtımı - Güneycik Köyü Resimleri
  İlçe: GÜNDOĞMUŞ - İl: ANTALYA

  Köy Muhtarı: GÜZEL OSMAN YILMAZ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Antalya
  Bilgiler
  Nüfus 437 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 07860
  Alan Kodu 0242
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Antalya
  İlçe Gündoğmuş
  Web Sitesi

  Güneycik Köyü Antalya ili Gündoğmuş ilçesine bağlıdır. Gündoğmuş’a 30 Km.; Antalya’ya 105 Km. uzaklıktadır. Ticari ilişkileri genel olarak 35 Km. mesafedeki Manavgat ilçesi iledir. Köyden göçen nüfusun büyük bir bölümü de Manavgat’ta yerleşmiştir. Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılık iken, her geçen gün köyden genç nüfusun ayrılmasıyla tarım hemen hemen yapılamaz hale gelmiştir

  Tarihi

  Güneycik köyünün kuruluş tarihi hakkında elimizde kesin belgeler yoktur. Ancak bugünkü yerleşim yerine 550- 600 yıl kadar önce yerleşildiği sanılmaktadır. Köy ilk zamanlar köy arazisi içinde bulunan Kızılyer –Üçağaç mevkisinde oturmuş. Atalarımızın anlattığına göre, bugünkü mevcut suyun bulunduğu yer gör orman ve makilerle kaplı olduğu için suyu ancak bir teke bulmuş. Çoban, suyun bulunduğu yeri tarif ederken güney veya güneycikte bir su olduğunu o günün ileri gelenlerine haber vermiş. Mevcut köy deresi denilen suyun etrafı açılmış ve güneycik köyü suyun etrafına yerleşmiş.

  Kültür

  Güneycik Köyü, Türk örf ve adetlerine bağlı, gelenekleri yaşatmaya çalışan bir yapıya sahiptir. Köyümüzde yemek kültüründe bir özel durum yoktur. Düğünlerde keşkek (keşkah) mutlaka olması gereken bir yemektir. Düğünlerde ve nişanlarda hemen herkes törene katılır. Düğünler genellikle yemeklidir. Köy düğünü yavaş yavaş yerini salon düğününe bırakmaktadır. Dini bayramlarda arife günü ikindi namazından sonra köy mezarlığı topluca ziyaret edilir ve Yasin okunur. Aynı program bayram namazından çıkılınca cami önünde bayramlaştıktan sonra tekrarlanır. Mezar ziyareti sonrası eski bir geleneğimiz olan bayram sofrası son yıllarda yeniden canlandırıldı. Geleneksel tarhana çorbası topluca içildikten sonra bayram kutlamaları köyde ziyaretlerle devam eder. Köyün eğitim düzeyinin yüksek olması nedeniyle kılık ve kıyafette çağdaş diyebileceğimiz bir giyim tarzına sahiptir. Okuma oranı % 100 olup, her meslekten yetişmiş insanıyla yurdun her tarafında görev yapan kamu personeli ve özel sektör çalışanı mevcuttur. Köyümüzden altmıştan fazlası öğretmen olmak üzere, her dalda yetişmiş yüksek tahsilli bireyler çıkmıştır ve halen de yüksek öğrenimine devam edenler bulunmaktadır.

  Turizm

  Köy deresinde, köyün kuruluşu ile hemen hemen aynı yaşta olan, büyük bir bölümü çürümüş ve yıkılmış çınar ağacı canlı bir tarih olarak hala ayaktadır. Fakat sahip çıkılmadığı taktirde büyük bölümü yok olduğu gibi, o da yok olacaktır. Büyüklerimizin anlattığına göre bu ağacın kovuğuna iki hatta üç eşek girip sıcaktan ve yağmurdan korunurmuş. Ne yazık ki şu anda sadece gövdesinin dörtte biri ayakta. Bu haliyle bile turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca köyümüz hudutları içersinde Roma dönemine ait TOL mevki tarihi yapı ve lahitlerle dolu bir alan keşfedilmeyi bekliyor. Selçukluları Alanya’ya bağlayan kervan yolunda, Alara Çayından geçişi sağlayan ALİ KÖPRÜSÜ ihtişamıyla hala ayakta, ama onun da bakıma ihtiyacı var.

  Coğrafya

  Antalya iline 120 km, Gündoğmuş ilçesine 30 km uzaklıktadır. Güneycik köyüne ulaşım köyde bulunan minibüs ve Gündoğmuş – Antalya seferi yapan Gündoğmuş minibüs işletmeleri ile sabah ve öğleden sonra olmak üzere karşılıklı dört sefer ile sağlanmaktadır. Konya-Seydişehir-Akseki-Antalya Karayoluna 5 Km. uzaklıktadır. Yol asfalt kaplamadır. Yol genişletme çalışmaları devam etmektedir

  İklim

  Güneycik, Akdeniz iklimi özelliklerine sahiptir. Yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlıdır. Bitki örtüsü de Akdeniz bitki örtüsü özelliklerini taşımaktadır. Maki; fundalık ve ormanlık bir arazide yer almaktadır. Köyümüz orman köyü statüsündedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 437
  1997 557

  Ekonomi

  Köyde Akdeniz bölgesi ürünleri yetişmektedir. Narenciye ve zeytin son yıllarda yetiştirilen ürünlerdendir. Ayrıca köyde arıcılıkla uğraşan kişi sayısı da bir hayli fazladır. Bal üretimi de köyün önemli gelir kaynaklarındandır. Davar (Keçi) ve koyun yetiştiriciliği her yıl azalmakla birlikte ailelerin geçim kaynaklarındandır. Az da olsa büyükbaş hayvan da beslenmektedir. Köyün gençleri ticaret veya turizm sektöründe çalışmaktadır

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Güzel Osman Yılmaz
  1999 - Ali Ertürk
  1994 - Ali Ertürk
  1989 - Hasan Kaplan
  1984 - Mahmut Uğur

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güneycik Köyü Gündoğmuş Forum Tarih
Yeşilgüneycik Köyü Akkuş Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010
Güneycik Köyü Kumru Ordu Ordu Tanıtımı 15 Nisan 2010
Güneycik Köyü Nazimiye Tunceli Tunceli Tanıtımı 24 Mart 2010
Güneycik İlköğretim Okulu Gündoğmuş Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Ağustos 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş