Güney Amerika Tapiri (Tapirus terrestris)

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Güney Amerika Tapiri (Tapirus terrestris) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güney Amerika Tapir'leri

  Döğüşücü Ve Yüzücüdür

  «Güney Amerika tapiri» (Tapirus terrestris), Güney Amerika'nın sıcak kısımlarında yaşar ve yurdu Panama'dan Arjantin'e, Bolivya'ya ve Paraguay'a kadar uzanır. Bu siyahımsı kahve rengindeki hayvan Güyan, Venezuela ve Brezilya ormanlarında köpeklerin yardımıyla avlanır. Köpekler tarafından kıstırıldığı zaman, tekme attığı, bazan da köpeklerden birini dişleriyle yakalayarak fena halde sarstığı söylenir.
  Tabiatta tapir: Güney Amerika tapiri, hayvanların çoğu gibi her zaman açılmış bir patikayı izlemez, çoğu zaman basım eğerek balta girmemiş ormanda güçlükle ilerler. Hızlı bir koşucu olmayan bu hayvana, hele suya uzak olduğu zaman atla pek çabuk yetişilebilir.
  Ormanda gölge gibi sessiz ilerleyen Güney Amerika tapiri, rahatsız edildiği anda dörtnala koşmaya başlar.
  Suda Tapir: Amerika cumhurbaşkanlarından Theodore Roosevelt, Brezilya'nın Matto Grosso bölgesinin Sepotuba nehrinde Güney Amerika tapiri avlamıştı. Kovalanan hayvanların ilk fırsatta suya daldıklarına dikkat etmişti. Bir keresinde iri, bir erkek Güney Amerika tapiri'nin, yalnız garip kafası suyun yüzünde kalmak suretiyle yüzdüğünü gördü. Hayvan dalacağı vakit, önce hortumunu aşağıya kıvırıyordu. Hızla yüzen Güney Amerika tapiri daldıktan sonra, suyun altında sağılacak kadar uzun zaman kalıyordu. Eoosevelt'in teknesinin altından geçmiş ve tekne ile nehir kıyısının yarı yerinde tekrar yüzeye çıkmıştı.
  Esarette tapir: Küçükken yakalanan Güney Amerika tapiri kolay evcilleşir. Fakat sevgi gosterileri'ne karşılık vermez ve insanlarla hemen hemen ilgilenmez. Uyuyacak bir köşesi ve yiyecek lokması olduğu müddetçe hayatından memnundur. Rahat evinden ayrılmaya arzu duymaz. İnsanı ısırmaz. Rahatsız edildiği vakit, öfkesini sadece tiz bir çığlıkla belirtir. Pek pisboğazdır. Esaret hayatında çiğ ete ve paçavralara varıncaya kadar hemen her şeyi yer. Güney Amerika tapiri'nin eti pek lezzetli olup birçok yerlerde yenilir. Yerliler, hayvanın tırnaklarını ezip toz halinde yutmakla sara illetini iyi edeceklerine inanırlar.  [​IMG]
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Amerika tapiri
  Vikipedi, özgür ansiklopedi


  [​IMG]

  Amerika tapiri, Ova tapiri, Brezilya tapiri ya da Güney Amerika tapiri (Tapirus terrestris) tapirgillerden bir tapir türüdür. Latin Amerika'da yaşayan üç tapir türünden biridir.

  Fiziksel özellikler
  Amerika tapirinin kılları koyu kahverengidir ve başından boynuna kadar uzanan kısa dik bir yelesi vardır. Vücut uzunluğu 1,80 ile 2,50 m., ağırlığı 270 kg. civarındadır. Omuz boyu 77 ile 108 cm. arasındadır. Kısa ve güdük kuyruğunun uzunluğu 5 ile 10 cm. arasındadır.

  Doğal yaşam alanı
  Amerika tapiri Güney Amerika'da Andların batısında Amazon yağmurormanları ve Amazon Nehri havzasında su yakınında bulunur. Doğal yaşam alanı kuzeyde Venezuela, Kolombiya ve Guyana'dan güneyde Brezilya, Arjantin ve Paraguay'a, batıda da Bolivya, Peru, ve Ekvador'a kadar uzanır.

  Davranış
  Çok iyi bir yüzüyü ve dalıcı olan bu tür aynı zamanda karada da çok hızlı hareket eder. Yaklaşık olarak 25 ile 30 yıl arasında bir yaşam süresi vardır. Vahşi yaşamda Amerika tapirinin doğal düşmanları timsahlar ve puma ile jaguar gibi büyük kedilerdir. Özellikle puma ve jaguar tapirlere geceleri sudan uzaklaşıp nehir kıyısında uyurken saldırır.

  Beslenme
  Otçul olan Amerika tapiri hareketli hortumunu kullanarak yapraklar, sürgünler, tomurcuklar ve küçük dallarla beslenir. Meyve, ot ve su bitkilerini de yer.


  [​IMG]

  Amerika tapirinin doğal yaşam alanı mavi ile gösterilmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güney Amerika Tapiri Forum Tarih
Güney Amerika Coğrafyası Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 9 Temmuz 2013
Corydoras sterbai (Güney Amerika Çöpcü Balığı) Akvaryum - Balık Dünyası 30 Ekim 2009
Güney Amerika Deniz Ayısı (Arctocephalus australis) - Güney Amerika Deniz Ayısı Bilgi Akvaryum - Balık Dünyası 12 Eylül 2009
Güneydoğu şehirleri ve meşhur olan şeyleri nelerdir kısaca G.Anadolu Bölgesi 18 Ocak 2017
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kültürel özellikleri kısaca G.Anadolu Bölgesi 23 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş