Günece Köyü Yenişehir Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Günece Köyü Yenişehir Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Günece Köyü Yenişehir - Günece Köyü resimleri - Günece Köyü hakkında - Günece Köyü tanıtımı Bursa  İlçe: YENİŞEHİR - İl: BURSA


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok


  Günece, Bursa ilinin Yenişehir ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  1897 de Larissa dan gelmişlerdir.(yunanistandaki More yarımadası Neopolis).. eski bir çiftlik arazisi olan bugünkü bölgeye yerlemişler.. 1897 den sonra köye çok az yabancı ailelerin yerleşmesine izin verilmiştir.. bunlar cok az sayıda manav, arnavut ve çerkez ailelerdir..


  Kültür

  Köy halkının belirli bir gelenek görenek anlayışı kalmamıştır..Ama bazı gelenekleri az da olsa yaşatılmaya çalışılmaktadır.. Belirgin olarak en önemli yemek PIRASA BÖREĞİ dir.. tepsi içine açılan yufkalardan 6 sıra yağlanarak dizilir sonra akşamdan kaynatılan pırasa süzülür sütle karıştırılarak yufkaların üstüne dökülüp sonra tekrar 6 kat yufka sütlü pırasanın üstüne serilip. kastara ismi verilen özel toprak bir fırında pişirilip sofraya konur.. sıcak sıcak bölünüp sirkeye bandırılarak yenir..


  NOT

  Genel olarak köyün doğal güzelliğinin yanında insanları aynı güzellikten pay alamamışlardır.Halkın karakteristik yapısı bakımından ziyarete uygun olmayan bölgeler arasında yer almaktadır.

  Coğrafya

  Bursa iline 65 km, Yenişehir ilçesine 13 km uzaklıktadır. Yenişehir'in Bilecik tarafına ve dağların eteğine düşer.. Mükemmel bir yeşillik ve doğa harikası bir havası vardır.. Yazın esen serin rüzgar köy içinde serinlik sağlarken, kışın hiç esmeyen rüzgar nedeniyle çok ılık olur.. Telefon tellerinde bile 20-25 cm kar birikip günlerce kartpostal edasıyla insanları ağırlayan muhteşem bir köydür.. Köyün hemen içinde KAYNAKLAR ismiyle anılan ve bir mağaradan çıkan su tüm köy içinde ve tüm evlerin avlularından akarak tarlalara yönlendirilir..3km güneyinde küçük bir derenin vadi içinde oluşturduğu küçük bir gölet vardır(KOCAGÖL)..3km kuzeyinde kocasu diye anılan Sakarya nehrinin kolarından birisi olan bir dere vardır.. Ayrıca KAYNAKLAR isimli bölgede mesire yeride mevcuttur.. Köyün etrafının tamamına yakını meşelik olup az bir bölgedede çam ağaçları bulunur..Özellikle bahar ayında her insanın ömründe bir kere olsun görmekten mutlu olacağı harika bir doğaya sahiptir..

  İklim

  Köyün iklimi, oldukça ilginçtir.. yazları sürekli esen rüzgar nedeniyle ılık geçerken , aynı rüzgar kışın hiç esmediği ve nem olmadığı için yine ılık geçer.. yazın en yüksek 25 derece hissedilen sıcaklım gece ve gündüz aynıdır, kışınsa sıcaklım gündüz 10-12 derece geceleri 7-8 derece ortalamalarındadır..

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 232
  2000 296
  1997 400

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Çok verimli olan arazisi her yıl birden fazla ürün vermektedir.. Bezelye,fasulye,biber,ayçiçeği,mısır,buğday,arpa,l ahana,karnıbahar en çok üretilen sebzelerdir.. hemen her aile hayvancılığıda çiftçilikle birlikte yapmaktadır.. ortalama olarak her evde 5 ila 10 büyükbaş hayvan vardır.. küçükbaş hayvancılıkta 5 aile tarafından yapılmaktadır.. bu 5 ailede yaklaşık (toplam) 300 küçükbaş hayvan vardır.. araziler miras yoluyla 100 yılı aşkın zamandır paylaştırıldığı için küçülmüş, bu da ailelerin çocukların geleceğini kurtarmaları için, Bursa ,İstanbul gibi şehirlere ya da en azından Yenişehir ilçesine iş ya da okul için gönderilmelerine neden olmuştur.. göçle birlikte köyden gidenlerin tekrar köye bir yatırım yapmamaları ve arazinin çok parçalanmış olması bazı verimli arazilerin de atıl vaziyette bırakılmasını beraberinde getirmiştir.. 20 yıl önce 120 hane olan köyde bugün 60 hane kalmıştır..özetle her aile 2 çocuğundan birini büyük şehirlere göndermiş , birisinide çiftçilikle uğraşsın diye köyde bırakmıştır..bu nedenlede köy nüfusu her yıl azalmaktadır..

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Vedat KARABOĞA
  2004 - Ecvet BURAN
  1999 - Ecvet BURAN
  1994 - Aleaddin TOSUN
  1989 - Seyfettin ÖZKAN
  1984 - Sebahhattin ASLAN

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur.PTT acentesi ve internet altyapısı digital santral vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Tarım Kredi Kooperatifi ve Günece-Gökçesu-Toprakdere Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri köye ve çevre köylere hizmet vermektedir.


  www.gunecekoyu.tr.gg  [​IMG]


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Günece Köyü Yenişehir Forum Tarih
Günece Köyü Elbeyli Kilis Kilis Tanıtımı 9 Mart 2010
Günece İlköğretim Okulu Yağlıdere Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Kasım 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş