Güneşten 6 milyar 400 milyon katı büyük kara delik bulundu

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Güneşten 6 milyar 400 milyon katı büyük kara delik bulundu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güneşten 6 milyar 400 milyon katı büyük kara delik bulundu

  Zamanın durduğu kara delik


  ABD'nin 70 yıllık köklü bilim kurumu Jet Propulsion Laboratory duyurdu. En büyük kara delik bulundu. Bu kara delik öyle büyük ki güneşin tam 6 milyar 400 milyon katı...

  [​IMG]

  Bu devasa kara delik dünyadan 50 milyon ışık yılı uzakta. Kara deliğin astronomi katalog numarası "M87" oldu.

  [​IMG]

  M87 kara deliği 50 milyon ışık yılı uzakta... 1 ışık yılının uzunluğu, 9,9 trilyon km. M87'nin uzaklığına "yakınlardan örnek" şöyle verilebilir: Samanyolu Gökadası, uzun çapında 110, kısa çapında 60 bin ışık yılı genişliğinde. Samanyolu'na en yakın galaksi olan Andromeda'nın çapının Samanyolu'nun iki mislinden fazla 250 bin ışık yılı genişliğinde olduğu tahmin ediliyor

  [​IMG]

  KARA DELİK NEDİR?: Kara Delik uzayda çok fazla maddenin bir noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesnedir. Çok fazla maddeye sahip olmasından dolayı kütle çekimi o kadar güçlüdür ki, ne ışık ne madde ne de her hangi diğer bir informasyon onun bulunduğu alandan uzaklaşamaz. Bu yüzden görünmez ve sadece kara bir delik olarak belirir. Bu inanılmaz kütle çekimi ile gezegenleri, yıldızları, büyük güneşleri, ışığı ve hatta zamanı bile bükerek, kendine çekip yutar.

  [​IMG]

  ZAMANIN DURDUĞU YER: Kara deliklerin üç boyutlu olmadığı, sıfır hacimli olduğu kabul ediliyor. Karadeliklerin içinde zamanın yavaş aktığı ya da akmadığı tahmin ediliyor.

  [​IMG]

  Bir karadeliğin çekim alanına kapılmış maddenin karadelikçe yutulmadan önce müthiş sıcaklık derecesine ulaştığı ve bu yüzden önemli miktarda X ışını yaydığı saptandı. Böylece bir karadeliğin varlığı, kendisi ışık yaymasa da çevresinde bu tür icraat yarattığı için saptanabiliyor.

  [​IMG]

  Güneşimizden çok daha büyük dev kütleli yıldızlar, kurama göre "öldüklerinde" çekim gücü sonsuz karadeliğe dönüşebiliyor.

  [​IMG]

  EN ESRARENGİZİ: Gökcisimlerinin en esrarengizlerinden pulsar (atarca), "kalp gibi atan" anlamına geliyor ve kara deliklerle bağlantılı.

  [​IMG]

  Pulsar, içinde bulunduğu nebulaların (bulutsu gökcismi) çekirdeği ve kalbi hükmünde olduğu kadar, kalp atışları gibi düzenli aralıklarla radyasyon yayıyor. Bunlar kurama göre nötron yıldızları ve süpernova patlamasıyla pulsar veya karadeliğe dönüşebiliyor.

  [​IMG]

  20 km çapında pulsar o kadar yoğun ki, bir çay kaşığı kadar maddenin Dünya'daki ağırlığı 100 milyon ton olarak hesaplanıyor.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güneşten milyar milyon Forum Tarih
Güneşten Faydalanarak Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir Doğa ve Bitkiler 20 Aralık 2013
Güneşten Gelen Işınlara Atmosferin Etkisi Nedir? Doğa ve Bitkiler 5 Şubat 2012
Güneşten Korunmanın Yolları Güzellik & Bakım 27 Haziran 2011
Güneşten Enerji Üretimi Hakkında Bilgi Bilim & Teknoloji 24 Şubat 2011
Çocuklarımızı Güneşten Uzak Tutalım Çocuk Sağlığı ve Bakımı 10 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş