Güneşle dost gözlükler

'Populer markalar & Moda' forumunda NeslisH tarafından 16 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Güneşle dost gözlükler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güneşle dost gözlükler

  [​IMG]

  Havalar ısındı. Güneşle samimiyetin derecesi artırıldı! Tabii bu arada sağlığımız için sayısız faydası bulunan güneş ışınlarının cildimize verebileceği zararları biliyoruz, peki ya gözlerimize!

  Öncelikle bilinmesi gereken şey; güneş gözlüğü kullanmaya başlamak için hiçbir yaşın erken olmadığı gerçeği... Güneş gözlüklerinin fiyatları da geniş bir yelpazeye dağılıyor. Çok ucuza gözlük bulunabileceği gibi, mücevher fiyatına gözlükler de satılmakta. Gözlüğün kalitesini fiyatı belirlemiyor, önemli olan camlarının UV filtreli olup olmadığı... Bunun için mutlaka pahalı bir gözlük alman gerekmiyor. Ama sokak tezgahlarında satılan gözlüklerin hemen hiçbirinde bu özellik bulunmadığı için kesinlikle buralardan gözlük almamalısın!  Bilinmesi gerekenler...
  ·Güneşten kaynaklanan ultraviyole (UV) ışınları gözün mercek ve retinasına zarar vererek, çocukların ve erişkinlerin ilerideki yaşamlarında katarakt olmasına ve görmesini etkileyecek başka rahatsızlıklar yaşamasına neden olur. Bu yüzden güneşe çıkarken baş ve gözlerin güneşten korunması çok önemlidir.
  ·Gözlük camının renginin koyu olması UV filtreleme kapasitesiyle alakalı değildir. Güneş gözlükleri, renginin koyu olmasından değil, camlarına özel bir kimyasal madde eklenmesinden dolayı güneş ışınlarından korurlar. Benzer şekilde polarize camlar ve aynalı camlar da, uygun şekilde üretilmiş değilse güneşten koruyamaz.
  ·Geniş camlı, yüze iyi oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en iyi korumayı sağlar. Yanları siperli gözlükler çevresel ışınlara karşı koruma da sağlar. Numaralı gözlük ya da lens kullananların güneş gözlükleri de numaralı olmalıdır. Kontak lensler UV koruması sağlamaz, dolayısıyla kontak lens kullananlar da güneş gözlüğü takmalıdır.
  ·Güneş gözlüğünün yanında, güneş kremleri ve siperlikli şapkalar gibi diğer koruyucu önlemlerin de alınması gereklidir.
  ·10.00-15.00 arasındaki süre güneş ışınlarının en tehlikeli olduğu zamandır. Yüksek rakımlı yerler, plajlar, karla kaplı alanlar ve geniş su birikintileri ultraviyole ışınlarıyla karşı karşıya gelme derecesini önemli ölçüde artırır. Güneş gözlükleri, gözleri direkt olarak güneşe bakmanın verebileceği ciddi zararlardan korumaz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güneşle dost gözlükler Forum Tarih
Güneşle İlgili Şiirler, Güneş İle İlgili Şiir Şiirler 26 Ocak 2013
Güneş Hakkında Şiirler, Güneşle İlgili Şiir Şiirler 25 Aralık 2012
Güneş İle İlgili Atasözleri - Güneşle İlgili Atasözleri Atasözleri & Deyimler 4 Mayıs 2011
Güneşle ilgili slogan - Güneş ile ilgili sloganlar Güzel Sözler-Mesajlar 18 Şubat 2011
Güneşle ilgili sözler - Güneş ile ilgili özlü sözler Güzel Sözler-Mesajlar 18 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş