Güneş'in Ömrü

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda KaRDeLeN tarafından 22 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Güneş'in Ömrü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Güneş'in Ömrü


  Güneş sistemimiz bizim Güneş adını verdiğimiz tek bir yıldız ve onun etrafında dönen dokuz gezegen bu gezegenlerin etrafında dönen 60'dan fazla uydu (Ay) yine Güneş'in etrafında dönen gezegen olarak kabul edilemeyecek kadar küçük 5 000 civarında astroit sayısız göktaşı toz ve parçalardan oluşur. Güneş bu sistemdeki enerjinin de tek güç kaynağıdır.

  Güneş'e baktığımızda katı bir maddeymiş gibi görürüz ama aslında yanan bir gaz kütlesinden başka bir şey değildir. Bilim insanlarına göre Güneş'ten söz ederken yüzey kelimesini kullanmak hatalıdır çünkü Güneş tamamen gazdan oluşmuştur. Güneş'in fotoğraflarında görülen keskin köşeler ise gazın yoğunluğunun birdenbire arttığı yerlerdir.

  Güneş evreni dolduran milyarlarca yıldızdan biridir. Üstelik tamamıyla sıradan bir yıldızdır. Gezegenimizin de içinde bulunduğu Samanyolu galaksisinde tam 200 milyar güneş bulunuyor. Bizim güneşimiz de bunlardan farklı bir oluşum değil.

  Güneş bize çok yakın (150 milyon kilometre) olduğu için çok büyük ve parlak görünür. Güneşten sonra bilinen en yakın yıldızın bu mesafenin 250 bin katı daha uzakta olduğu düşünülürse Güneş'e burnumuzun dibinde diyebiliriz.

  Dünyamızdan bakınca Güneş sabitmiş gibi görünür ama o da kendi ekseni etrafında döner. Dönüş yönü dünyanınkine göre terstir. Katı bir cisim olmadığından ekvatoru üzerindeki bir nokta 245 günde tam dönüş yaparken daha kuzeydeki bir noktası 31 günde yapar. Yani kutuplarına gittikçe dönüş hızı yavaşlar.

  Güneş'in ısı ve ışık olarak yaydığı enerji merkezinin hemen çevresinde sürüp giden nükleer tepkime (hidrojen bombasında olduğu gibi) yani hidrojen atomlarının helyum atomlarına dönüşürken çıkardığı büyük enerjidir. Güneş tarafından saniyede yakılan hidrojen miktarı 564 milyon tondur. Bunun yüzde 07'si ise doğrudan enerjiye çevrilmekte ısı ve ışın yayınımına gitmektedir.

  Yeryüzünde yaşam Güneş ışınlarına bağlı olduğuna göre Güneş'in insanlar için gerekli olan enerjiyi daha ne kadar zaman sürdürebileceğini bilmek hakkımızdır. Güneş'in şu andaki enerji durumunda önümüzdeki 5 milyar yılda önemli bir değişiklik olmayacak aynı şekilde ısı ve ışık vermeye devam edecektir.

  Daha sonra genleşmeye başlayacak sıcaklığı bugünküne göre yüzde 20 artacak dev bir kızıl yıldıza dönüşecektir. O zaman yeryüzündeki sıcaklık dayanılmaz bir yüksekliğe ulaşacak okyanuslar kaynayıp buharlaşacak ve gezegenimiz bizim bildiğimiz türden bir hayatın var olduğu bir yer olmaktan çıkacaktır. Ancak 5 milyar yıl hayli uzun bir zaman süresidir şimdiden telaşa kapılmaya gerek yoktur
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güneş'in Ömrü Forum Tarih
Gezegenleri Güneş'in Etrafında Döndüren Nedir? Uzay ve Gökyüzü 10 Şubat 2011
Güneş'in Oğlu (2008) Sinema Film Tanıtımları 30 Ekim 2008
Leyleğin ömrü laklakla geçer kompozisyon Atasözleri & Deyimler 3 Mayıs 2015
Sibel Pamuk Ömrüm Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 25 Nisan 2012
Laptopun Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş