Güneşgören Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Güneşgören Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  güneşgören köyü bilgileri - güneşgören köyü tanıtım - güneşgören köyü resimleri  Güneşgören, Ağrı ilinin Tutak ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün eski adı Qondin/Qondina-Kondin-Kondina olup; Ermenice'den geldiği sanılmaktadır. 10,000 köy ve kasabanın başta Kürtçe, Ermenice, Süryanice ve diğer Anadolu halklarının dilindeki isimlerinin yasayla Türkçeleştirilmesi neticesinde asıl isminin Türkçe karşılığına yakın bir isim olarak GÜNEŞGÖREN adı verilmiştir. Ancak köy ve yöre halkı daha çok asıl isminin Kürtçe telaffuzu olan Qondin-Qondina isimlerini bilmekte ve kullanmaktadırlar. KÖY MENSUPLARININ ÇOĞUNLUĞU SIPKİ AŞİRETİNİN MANKİ KOLUNDANDIR.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilinenler, genel Kürt yaşantısındakilerle aynıdır. Köyün gençleri genelde eğitimli kişiler olup çoğu üniversite mezunudur.Köyde bakanlık müfetişliğinden tutun mühendis, doktor, kaymakam, hakim, öğretmen, gibi yüksek öğrenim görmüş mevki-makam sahibi insan çoktur. Ancak özellikle öğretmen sayısı çok fazladır.
  Coğrafya

  Ağrı iline 57 km, Tutak ilçesine 11 km uzaklıktadır. Köy genel olarak çok yüksek olmayan engebeli araziler üzerine kurulmuş olup 1 km. mesafede şimdi tamamen yerleşik hayatın yaşandığı fakat eskiden yayla olarak kullanılan Tope mevkisi ile birlikte iki ayrı toplu yerleşim alanından oluşmaktadır. Köyün çevresinde Murat nehri ile birleşen bir çok dere ve çay akmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları çok sert ve 5 ile 7 ay boyunca sürekli kar altında bulunmaktadır. Kısa fakat tarım açısından çok verimli ilkbahardan sonra çok kuru ve sıcak yaz ayları canlı hayatını olumsuz etkilemektedir. Köy işsizlik, sürekli artan nüfus ve bölgenin genel sorunu olarak günümüz insanının ihtiyaçlarına cevap verebilirliğinin sınırlı oluşu nedeni ile sürekli artan bir şekilde göç vermektedir. Genç nüfus gerek işsizlik, gerek eğitim ve şehir hayatına duyulan özenti nedeni ile sürekli olarak gelişmiş batı şehirlerine göç etme eğilimindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 562
  1997 597
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Süleyman KAYA
  2004 - Süleyman KAYA
  1999 - Süleyman KOTAN
  1994 - Süleyman KOTAN
  1989 - Şehabettin KOTAN
  1984 - Şehabettin KOTAN
  1979 - Şakir KAĞITÇI
  1975 - Süleyman KAĞITÇI

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ANLAYACAĞINIZ KÖY YOK SATMAKTADIR BİR NEVİ.

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güneşgören Köyü Hakkında Forum Tarih
Güneşgören Köyü Hanak Ardahan Ardahan Tanıtımı 11 Mart 2010
Gunesgoren İlköğretim Okulu Tutak Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş