Güneşdere Köyü Mazgirt Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Güneşdere Köyü Mazgirt Tunceli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mazgirt Güneşdere Köyü Bilgileri -Güneşdere Köyü Hakkında - Basi Köyü - Güneşdere Köyü Tanıtımı - Güneşdere Köyü Resimleri  Güneşdere ,Tunceli ilinin Mazgirt ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MAZGİRT

  İl:TUNCELİ

  İle Uzaklığı:34 km

  İlçeye Uzaklığı:21 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:193
  1997:0

  Tarihi

  Köyün eski adı Basi'dir. Daha sonraları Güneşdere olarak değiştirilmiştir.Güneşdere isminin kaynağı için değişik söylentiler olsada içlerinden biri daha akla yatkın gelmektedir. Doğan güneşin ilk ışıklarının köyün altından geçen dereye vurmasından gelir Güneşdere ismi.

  Kültür

  gelenekler ve görenekler : yemekler:Sir,Zirfet,keşke ,Sirasele,bumbar yemeği,bulgur pilavı,munzur balıkları bizim mazgirt yöresine aittir bunuda bilin

  Coğrafya

  Tunceli iline 34 km, Mazgirt ilçesine 21 km uzaklıktadır. bizim tunceli kültürünün ve doğallıklarını kimse geçemez hele munzuru hiçbir deniz ,göl,ırmaklar, ovalar de hiçbiri geçemez

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. akdeniz iklimi vardır

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş