Güneş Tutulması Nedir ve Nasıl Oluşur? Güneş Tutulmasının Türleri (Çeşitleri)

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda KaRDeLeN tarafından 22 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Güneş Tutulması Nedir ve Nasıl Oluşur? Güneş Tutulmasının Türleri (Çeşitleri) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güneş Tutulması Nedir ve Nasıl Olur? Güneş Tutulmasının Türleri (Çeşitleri)

  Güneş tutulması, Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay'ın Güneş'i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay'ın yeniay evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir. Bir yıl içinde Ay Dünya çevresinde yaklaşık 12 kez dönmesine karşın, Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasında 5 derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş'in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında güneş tutulması gözlemlenir; bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler, bu yüzden herhangi bir bölge için güneş tutulması çok ender bir olaydır.

  Güneş tutulması, tam tutulma zamanı dışında asla çıplak göz ile izlenmemelidir.

  En son gözlemlenen Güneş tutulması, 1 Ağustos 2008'de gerçekleşen tam tutulmadır. Türkiye'den gözlemlenebilen en son Güneş tutulması ise, 29 Mart 2006 tarihinde gerçekleşmiştir.

  [​IMG]
  1999 Tam Güneş Tutulmasından bir Resim.

  [​IMG]
  Tam Güneş Tutulmasının Geometrisi (ölçekli değildir).

  Tutulma Türleri


  * Tam Güneş Tutulması, Ay'ın Güneş'in Dünya'dan disk halinde görünen ışıkyuvarını tümüyle örtmesi ile oluşur. Güneş'in çok parlak olan ışıkyuvarı Ay'ın karanlık gölgesi ile örtülür ve Güneş'in ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tutulmaya ancak tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir. Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.

  * Halkalı Güneş Tutulması, Ay'ın Güneş'in önünden tam kavuşumlu geçişinde Güneş'i tam örtmediği zaman gözlemlenir. Ay'ın çapı, Güneş'in ışıkyuvarının çapının yaklaşık 400'de biridir. Ancak Ay'ın Dünya'ya uzaklığı, Güneş'in uzaklığının yine yaklaşık 400'de biridir. Bu yüzden Ay'ın Dünya'dan görünür büyüklüğü Güneş ile yaklaşık olarak aynıdır. Ancak gerek Dünya'nın Güneş çevresindeki, gerekse Ay'ın Dünya çevresindeki yörüngeleri tam daire olmadığından, Ay her tam kavuşumlu geçişte Güneş'i tam olarak örtmez. Bu durumda, Güneş diskinin Ay tarafından örtülmeyen kısmı, Dünya'dan halka şeklinde gözlemlenir.

  * Hibrit Güneş Tutulması, tutulmanın Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde halkalı olarak gözlenmesi demektir. Hibrit tutulmalar ender olarak görülür.

  * Parçalı Güneş Tutulması, Ay'ın Güneş'i kısmen örtmesi sonucunda oluşur. Her tam ve halkalı tutulma, parçalı tutulma olarak başlar ve tam kavuşumdan sonra yine parçalı tutulma halinde devam eder ve biter. Tam tutulma sırasında, tutulmanın tam olarak gözlenebildiği Dünya yüzeyindeki dar koridorun dışındaki geniş alanlarda, tutulma parçalı tutulma olarak görülür.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Güneş tutulması,
  güneş tutulması nedir kısaca,


  Güneş tutulması, Ay yeniay evresindeyken Dünya ile Güneş arasında bulunduğu zaman gerçekleşir.
  Bu durumda Güneş diskinin örtüldüğünü (tutulduğunu) ve Ay’ın gölgesinin yer yüzeyine düştüğünü görmekteyiz.
  Her 29.5 günde bir Ay yeniay evresinde bulunmasına rağmen ayda bir kez tutulma gerçekleşmemesinin nedeni; Ay’ın yörüngesinin, Dünya etrafında dolanırken belirli bir açıya sahip olmasından ileri gelmektedir.
  Dolayısıyla, yeniay evresinde Ay yörüngesi üzerinde hareket ederken Ay’ın gölgesi Dünya’nın ya üstüne ya da altına düşmektedir.
  Yılda en az iki kez Dünya-Ay-Güneş’in doğrultusu Güneş tutulmasına izin verecek biçimde konumlanmaktadır.
  Böylece, Ay’ın gölgesi Dünya yüzeyinin belirli bölgeleri üzerine düşer ve bu bölgelerde Güneş tutulması izlenebilir.
  Parçalı tutulmaların gerçekleştiği bölgelerde Güneş’in sadece belirli bir kısmının Ay tarafından örtüldüğü görülmektedir. Tam tutulmada ise Güneş diski Ay tarafından tamamen örtülür. Dünya yüzeyi üzerinde Ay’ın gölgesinin tutulma esnasında izlediği yola Tam Tutulma Hattı denir. Bu hat yaklaşık olarak 16,000 km uzunluığunda ve 160 km genişliğine sahiptir. Tam Güneş tutulmasını izleyebilmek için tutulma hattı üzerinde bulunmanız gerekir. Güneş tam tutulması ancak 1-4 dakika kadar çok kısa bir süre boyunca görülebilmektedir.
  Ay Güneş’i tamamen örtmeden önce Güneş ışığında bir azalmanın olduğu hissedilir. Güneş tutulması dört evrede incelenir: 1. Değme: Parçalı tutulma başlangıcı yani, Güneş’in diski önünden ilk kez Ay geçmeye başladığı an
  2. Değme: Tam tutulma başlangıcı yani, Ay’ın Güneş’i tamemen örttüğü an
  3. Değme: Tam tutulmanın sonu yani, Ay’ın Güneş’in bir kısmının görünmesine izin verdiği an
  4. Değme: Parçalı tutulmanın sonu yani, Ay’ın Güneş’in tamamının görünmesine izin verdiği an
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güneş Tutulması Nedir Forum Tarih
Güneş Tutulması Nedir Kısa Bilgi Uzay ve Gökyüzü 19 Ocak 2014
Güneş Tutulması Nedir Kısaca Güneş Tutulması Nasıl Oluşur Uzay ve Gökyüzü 10 Ocak 2014
Güneş Tutulması Nedir Kısaca Bilgi Uzay ve Gökyüzü 3 Aralık 2013
Güneş Tutulması Nedir - Güneş Tutulması Ne demektir Uzay ve Gökyüzü 19 Haziran 2011
Güneş Tutulması ne demek - Güneş Tutulması nedir FrmArtuklu TatLı SöZLük 14 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş