Güneş sisteminin diğer küçük cisimleri

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda KaRDeLeN tarafından 22 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Güneş sisteminin diğer küçük cisimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güneş sisteminin diğer küçük cisimleri

  Güneş sisteminde Gezegenler ve uyduları dışında küçük ama ilginç çok sayıda cisim bulunmaktadır.

  Bilinen binlerce asteroid ve kuyruklu yıldız yanında şüphesiz ki bilinmiyen daha pek çokları vardır. Ateroidlerin çoğunun yörüngesi Mars ve Jupiter arasında olmakla birlikte 2060 Chiron gibi bazıları çok daha dışarıda ve Athen Icarus Hepaistos gibi bazıları da güneşe dünyadan daha yakın yörüngelere sahiptirler.

  Hemen bütün kuyrukluyıldızların yörüngeleri aşırı dercede eliptik olup kısa süreli güneş ziyaretleri dışındaki zamanlarının çoğunu güneş sisteminin uzak bölgelerinde geçirirler.

  Asteroidler'le kuyrulu yıldızların ayırımı tartışmalıdır. Biribirlerinden ayrıldıkları esas noktalar kuyruklu yıldızların yapılarının daha çok gaz kökenli ve yörüngelerinin daha eliptik olması buna karşılık asteroidlerin kaya ve maden içerikli cisimler olmaları ve yörüngelerinin çembere daha yakın olmasıdır. Ancak 2060 Chiron ve 3200 Phaethon gibi bazı Kupier Kuşağı cisimleri her iki sınıfa ait bazı özellikleri paylaşırlar.


  Asteroidler bazen Planetoid ya da minör gezegenler olarak da adlandırılırlar. Güneş çevresinde yörüngede olan çok küçük taş ve kayalar da daha büyük asteroidlerden ayırmak için meteoroid olarak anılırlar. Bunlar dünya atmosferine girdiklerinde düşüşleri boyunca yanarak ışıktan bir iz şeklinde görünür ve halk arasında kayan yıldız daha doğru bir deyişle meteorları oluştururlar.


  Nadiren tamamen yanıp buharlaşmadan dünya yüzeyine ulaşabilenler meteorit olarak adlandırılırlar. Güneş sisteminin oluşumu hakkında bildiklerimizin çoğu meteoroidlerden arta kalan bu taş parçalarının (meteorit'lerin) incelenmesiyle elde edilmiştir.

  Kuyruklu yıldızlar Asteroidler ve Meteoroidler bir yana gezegenler arası boşluk da boş değildir mikroskopik toz ve gaz yanında radyasyon ve manyetik alanlar içerir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güneş sisteminin diğer Forum Tarih
Dünya ve Güneş Sisteminin Oluşumu Hakkında Bilgi Uzay ve Gökyüzü 22 Nisan 2011
Güneş Sisteminin İkizi Bulundu Uzay ve Gökyüzü 3 Ocak 2009
NASA'dan güneş sisteminin sınırlarına uydu Uzay ve Gökyüzü 7 Kasım 2008
NASA, güneş sisteminin sınırlarını araştıracak Eğitim Haberleri 20 Ekim 2008
Güneş Sisteminin Sınırları Araştırılacak Bilim & Teknoloji 20 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş