Güneş Sisteminin İkizi Bulundu

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda semyav5mitq tarafından 3 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Güneş Sisteminin İkizi Bulundu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  NASA uzmanları, dünyadan daha genç ve güneş sisteminin ikizi gibi görünen bir sistem bulduklarını açıkladı.


  Güneş sistemimizin neredeyse bir ikizi gibi görünen ve dünyamızdan çok daha genç bir sistem bulndu. USA Today gazetesinde yer alan bir habere göre, NASA uzmanları Epsilon Eridani sisteminde, üzerinde yaşam olabilecek bir dünya olma ihtimali olduğuna inanılıyor. O dünyanın özellikleri de Uzay yolu dizisinin hayali yaratığı Mr. Spock'ın gezegeni Vulcan'ın özelliklerini taşıyabilir

  NASA uzmanları, etrafında bir meteor kuşağının yanısıra Jupiter benzeri dev bir gezegen bulunan üç halkalı yıldızın, Güneş sistemine benzer bir sisteme sahip olduğunun taspit edildiğini açıkladılar. 850 milyon yıllık sistemin, 5 milyar yıllık güneş sisteminin nerdeyse genç ikizi gibi durduğunu kaydeden bilimadamları, 62 trilyon kilometre ötedeki sistemin Güneş'e en yakın yıldız sistemi olduğuna dikkat çekiyor. Irmak Takım Yıldızı(Eridani) içinde yer alan yıldız, ünlü bilimkurgu dizisi Uzay Yolu'nda, Mr Spock'ın üyesi olduğu Vulcan'lara ev sahipliği yapan gezegenin özelliklerini taşıyabilecek bir dünyayı barındırıyor. Massachusetts eyaletindeki Harvard-Smithsonian Merkezinin Astrofizik bölümünden Massimo Marengo, "Henüz, o gezegeni görebilmiş değiliz ama eğer yıldızın solar sistemi Güneş sisteminin aynısıysa, bizim gezegenimiz gibi gezegen de olmalı yörüngesinde" dedi.

  NASA'nın Spitzer adlı teleskobunun çektiği yeni görüntüleri değerlendiren astronomlar, yıldızın sistemi içindeki 3 halka meteor ve toz bulutunun dünya benzeri bir gezegeni perdeliyor olabileceğini kaydettiler. Bilimadamları, Epsilon Eridani'nin güneşe göre daha genç bir yıldız olmasından dolayı toz ve meteor halkalarının içindeki bir yörüngede, muhtemelen yıldıza 300 milyon kilometre mesafede yaşanılabilir bir gezegen bulunabileceği ihtimali üzerinde durduklarını ifade ediyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güneş Sisteminin İkizi Forum Tarih
Dünya ve Güneş Sisteminin Oluşumu Hakkında Bilgi Uzay ve Gökyüzü 22 Nisan 2011
Güneş sisteminin diğer küçük cisimleri Uzay ve Gökyüzü 22 Mart 2010
NASA'dan güneş sisteminin sınırlarına uydu Uzay ve Gökyüzü 7 Kasım 2008
NASA, güneş sisteminin sınırlarını araştıracak Eğitim Haberleri 20 Ekim 2008
Güneş Sisteminin Sınırları Araştırılacak Bilim & Teknoloji 20 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş