Güneş Lekeleri - Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

'Cilt Hastalıkları' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Güneş Lekeleri - Güneş Lekeleri Nasıl Geçer konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güneş Lekeleri - Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

  Güneş lekeleri nasıl ortaya çıkıyor? Daha çok kimlerde görülüyor? Vücuda zararları var mı? Bu lekeleri önlemek veya tedavi etmek mümkün mü? Anadolu Sağlık Merkezi’nden Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, güneş lekeleri hakkında tüm bu merak edilenlerle ilgili bilgiler verdi...


  [​IMG]

  Güneş Lekeleri Nasıl Ortaya Çıkar?

  Güneş lekeleri (solar lentigo), güneş hasarı oluşabilecek, beyaz tenli, zor bronzlaşan, kolay kızaran ve güneşte aşırı kalan bireylerde; ani yanmalar, soyulmalar ve kızarmaların tekrarı durumunda, yıllar içinde ortaya çıkar. Yüzdeki veya gövdedeki çillenmeler ise (Efelid), kalıtsal bir özelliktir. Çiller, çoğunlukla açık tenli bireylerde gözlenir. Çiller, güneş lekelerinden farklı olarak , güneş ışınlarıyla koyulaşır, göze çarpmayanlar belirginleşir. Güneşsiz mevsimlerde renk açılır ve yok olmuş hissi verebilir. Güneşten korunma ve yüksek faktörlü güneş koruyucular lekelerin koyulaşmasını engellediğinden, estetik anlamda fayda sağlarlar.


  Güneş Lekeleri Her Cilt Tipinde Görülür mü?

  Güneş lekelerinin ortaya çıkmasında deri fototipi çok önemlidir. Deri, beyaz tenlilerden, zencilere 6 fototipte ele alınır. Açık tenli, açık renk gözlü, güneşle bronzlaşamayan bireyler (Deri fototipi 1 olanlar ) ve deri fototipi 2-3 olanlar, daha büyük risk altındadır. Bunun yanında deri fototipi 4 ve 5 olan esmer bireylerde de nadiren gözlenebilir. Genetik eğilim de etkenler arasında sayılabilir.

  Güneş Lekelerinin Vücuda Zararları Var mı?

  Güneş lekelerinde malign (kötü huylu ) değişim riski çok azdır. Ama güneş hasarı belirteci olarak önemlidir. Güneş, hasarlı deride erken yaşlanma ve bazı deri kanseri riskini artırmaktadır. Bu düşünüldüğünde, güneş korunmasının önemi anlaşılabilir.

  Güneş Lekelerini Önlemek Mümkün mü?
  Güneşten korunmak, kademeli olarak güneşte kalmak, hiçbir zaman soyulacak, aşırı kızaracak şekilde yanmamak, öneriler arasında sayılabilir. Deri fototipine göre, açık tenli bireyler 30 ve üstü, koyu tenli bireyler 15 ve üstü koruma faktörlü ürünleri, güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce uygulamalıdır. Ayrıca olabildiğince 11.00-15.00 saatleri arasında güneşte kalmamaya dikkat edilmelidir.

  Güneş Lekeleri Tedavi Eilebilir mi?

  Kozmetik problem oluşturuyorsa tedavi planlanabilir. Tedavide, tıbbi ve kozmetik renk açıcı preparatlar, yüzeyel peeling (deriyi soyma işlemleri), lazer tedavileri , IPL ve krioterapi (soğuk uygulaması, dondurma tedavisi) seçenekler arasındadır. Tedavi uygulansa dahi, yeni güneş lekelerinin çıkabileceğini düşünerek, güneşten korunmak esastır.


  Dr. Mehmet Coşkun Acay
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güneş Lekeleri Güneş Forum Tarih
Güneş Lekeleriyle Mücadele Etmenin Yolları Cilt Hastalıkları 22 Mayıs 2009
Cil ve güneş lekeleri için özel formüller Güzellik & Bakım 2 Ekim 2008
Çiller, güneş lekeleri ve diğer bazı kahverenkli lekeler Cilt Hastalıkları 24 Ağustos 2008
Güneş olmasaydı ne olurdu hikaye örneği Masallar-Hikayeler-Destanlar 30 Ocak 2017
Güneş pili kullanım alanları maddeler halinde kısaca Sorular ve Cevaplar 28 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş