Güneş Köyü Hakkında Bilgi Divriği Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Güneş Köyü Hakkında Bilgi Divriği Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Güneş Köyü Divriği- Güneş Köyü Hakkında Bilgiler - Güneş Köyü Resimleri
  Sivas
  Bilgiler
  Nüfus 118 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58300
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe Divriği


  Güneş, Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Güneş köyü adını mensubu olduğu Beğdili oymağının güneç obasından alır. Büyük Türkmen göçleri sırasında yeni il (Sivas, Malatya) bölgesine dağılan ve oymağından kopan Türkmenler, Yellice ve civarına yayılmış, kabilelerden bir grup bugün Garip Musa Tekkesi’nin alt kısmında bulunan yaylaya yerleşmiş Garip Musa’nın öğretisiyle genişlemiş çoğalmış ve bölgede alan köyünü meydana getirmiştir. Şah İsmail’in yanında Osmanlı’ya cephe alan halk, büyük Türkmen sürgünleri zamanında Rakka’ya sürülmüş, obanın bir kısmı sürgün yerlerine gidip süreç boyunca izole olmuş, bir kısmı da yolda kaçarak eski köylerinin alt kısmında derelerde saklanarak yaşamaya devam etmiştir. Kültürlerini korumaya çalışmış, zamanla burada Güneş Köyü’nü meydana getirmiştir. Bugün Güneş Köyü, Sivas’ın Divrigi ilçesine bağlı şirin bir köydür.
  Kültür

  GÜNEŞ halkı öteden beri adet ve ananelere fazla bağlıdır. Bunu Güneş'in kuruluşu kadar eski halkının yaşayışında görüldüğü gibi, bu günde yakından müşahade edebiliriz. birçok değişikliklere uğramakla beraber hala eski adet ve ananeler yaşamaktadır.
  Coğrafya

  Sivas iline 220 km, Divriği ilçesine 50 km uzaklıktadır. Sivas’ın Divriği ilçesine bağlı Aşağı Güneş ve istasyon yerleşiminden oluşan şirin bir köydür. Meliköy, Kürtbeyaz, Bizevi, Eşke ve Çamşıhı yöresi köylerinin ortasında, Çaltı Çayı vadisinde uzanan topraklarıyla Güneş tarihte dini ocak merkezliğinden, nahiyeliğe varan süreci yaşamış,göçlerle nüfusu azalarak bugüne gelmiş bir köydür.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus [değiştir]
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 118
  1997 106
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde turunçgil hariç her türden meyve ve sebze yetiştirilebiliyor.Elma, armut, kayısı, erik, vişne, şeftali, dut, çilek, ceviz en çok yetişen meyvelerden. Tahıl ürünlerinden buğday, arpa, nohut, mercimek yetişebildiği gibi domatesi çevre köylerde nam salmıştır.Köyün bol otlu yazılarından aşağıya doğru madenli kıraç yamaçlarla çevrili olmasına karşın köy içi ve bahçeleri bol ağaçlıdır. Çam ağacından ardıcına,fundalığından meşe ve kayınına kadar pek çok ağaç türü bulunmakla beraber söğüt, selvi, kavak, akasya ve karaağaç yoğunluktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - A. Naki Gürsoy
  1999 - A. Naki Gürsoy
  1994 - A. Naki Gürsoy
  1989 - Ali Demirel
  1984 - Veli Culha

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Bir ilkokul bir ortaokul vardır ancak ikisi de kapalıdır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Tren yolunun köy içinden geçmesi hayati öneme sahip bir faktör. İnsanlara daha ucuz ve doğrudan ulaşım imkânı veren demiryolları şu anda köyün en önemli ulaşım kaynağı. Eskiden geçim kaynağı da olan demiryolu Divriği, Sivas, Ankara, İstanbul gibi köylülerimizin yoğun olarak yerleştiği şehirlere doğrudan ulaşım sunuyor. Höbek ve Çamşıhı’dan köye inen iki karayolu seçeneği de olan Güneş, yollardaki altyapı noksanlığından dolayı bu seçenekleri fazla kullanamıyor.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güneş Köyü Hakkında Forum Tarih
Güneşli Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Güneş Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Güneşli Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Güneşgören Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı Ağrı Tanıtımı 16 Ocak 2011
Kızıltepe Güneştepe Köyü - Kızıltepe Güneştepe Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 27 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş