Güneş bundan sonra dünyayı soğutacak!

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda DilzaR tarafından 30 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Güneş bundan sonra dünyayı soğutacak! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bu proje sonrasında güneş artık yakan değil ferahlatan olacak.

  [​IMG]

  Atık ısı ve güneş enerjisi soğutma sistemlerinde de kullanılabilecek

  Prof. Dr. Ali Kemal Yakut, atık ısı veya güneş enerjisinin soğutma sistemlerinde kullanılabileceğini, hazırladıkları proje ile kanıtladıklarını belirtti. Hazırladıkları projeyle, atık ısı olarak tabir edilen egzoz, bacadan sızan gaz, sıcak su veya güneş enerjisinin, absorbsiyonlu sistemle soğutma alanlarında kullanılabileceğine işaret eden Yakut, atık ısıyı depolayıp, tekrar enerji üretimi için kullanmaya başladıklarını kaydetti. Soğuk hava depolarında bu şekilde daha ucuza enerji üretimi yapılabileceğine işaret eden Yakut, şunları söyledi:
  ''Enerji, küresel anlamda çok önemli bir unsur. Enerji uğruna savaşlar çıkıyor, halen dünyada savaş yaşanan bölgelerin çoğu zengin petrol yataklarının üzerinde... Bu nedenle yeni projelerin üretilmesi gerekiyor. Enerjide tasarruf sağlayacak projemizi iş adamlarıyla paylaştık. Önemini anlattık, ama kapımızı çalan bir sanayici olmadı. Büyük hayallerle hazırladığımız projeyi, sanayicimizin hizmetine sunamadık. İlgilenen iş adamlarımızı üniversitemize bekliyoruz. SDÜ olarak atölyemizde hayata geçirdiğimiz projemizi, imkanlar el verdiği takdirde kapasitesini daha da büyütebiliriz.''
  Sanayicilerin, üniversitelerin çalışmalarını desteklemek yerine daha pahalıya mal olan yurt dışındaki hazır makineleri tercih ettiklerini savunan Yakut, bu durumdan rahatsız olduklarını belirtti.
   

  2 kişi bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular - Güneş bundan sonra Forum Tarih
Güneş olmasaydı ne olurdu hikaye örneği Masallar-Hikayeler-Destanlar 30 Ocak 2017
Güneş pili kullanım alanları maddeler halinde kısaca Sorular ve Cevaplar 28 Ocak 2017
Güneş olmasa ne olurdu maddeler halinde kısa Uzay ve Gökyüzü 27 Ocak 2017
Güneş enerjisini niçin kullanmalıyız kısaca Eğitim Bilgileri 4 Ekim 2016
Güneş bulutsusu ne demektir? Uzay ve Gökyüzü 7 Eylül 2016

Bu Sayfayı Paylaş