Güneşören Köyü Osmancık Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Güneşören Köyü Osmancık Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  güneşören köyü resimleri - güneşören köyü bilgileri - güneşören köyü tanıtım  Güneşören, Çorum ilinin Osmancık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. köye ilk yerleşim 7 hane ile başlamıştır.şuan 70 haneden fazla aile bulunmaktadır.Köye ilk gelenler Zondali kabilesinden Hacı Ali, Kardeşi ve eşidir. Amasya yönünden geldiği tahmin edilen bu aile önce Kınalıtaş mevkindeki köyden koyun sürüleri alarak yukarı şimdiki köyün üst kısımlarına yerleştiği zamanla buranın suya uzak olması ve heyelan nedeniyle şu andaki yerleşim yerine yerleştikleri bilinmektedir. Köyde şu anda ESKİADAM,AKBAŞLAR,Çakırlar,ZEYTUN,KOYUN,ŞEKİRLER gibi aileler bulunmaktadır. genellikle birbirine akraba olan bu ailelerin gençleri, Özellikle Ankara'yı göç yeri olarak seçmektedir. Köyde tarım yapılsa da genellikle bu kendi yemeleri için kullanmaktadırlar. Köyün geçim kaynağı, çeşitli illerde yapılan inşaat işçiliği ve Ankara'da yerleşik gençlerin katkılarıdır. yerleşim yeri köyün ortadan geçen çayın çevresindedir. Toprak yapısı kil'li toprak olduğundan tarım genellikle köyün aşağısında bulunan daha müsait alanlardadır. Köyde yapılan meyvecilik elma üzerine olmasına rağmen son yıllarda bu ağaçların gençleştirilmemesi, meyveciliği bitirme noktasına getirmiştir. karasal iklim hakim köyde, yazları hava serindir. Çal Dağ'ın alt kısımlarında olması bir dönem yaylaya çıkış olgusunu tetiklese de son dönemlerde yaylaya çıkan aile saysı azalmıştır. Köy, eski muhtar Fikret Eskiadam ve şimdiki muhtar Dursun Çakır döneminde atağa geçmiş, kanalizasyon, su ve yol projeleri geliştirilmiştir. Öğr.Gör.Rahmi AKBAŞ

  T.C. BİLECİK ÜNİVERSİTESİ
  Kültür

  Köyümüzün tam bir orta anadoludan gelmiş birçok geleneği vardır.Düğünlerimizde geçmişten gelen birçok adet bulunmaktadır.Örnek vermek gerekirse köyün gençlerinin belli bir mesafeyi koşarak yarışması ve bunun ardından birinci gelen kişiye düğün sahibinin horozla ödüllendirilmesidir.buna benzer oyunlar bulunmaktadır.
  Coğrafya

  Çorum iline 66 km, Osmancık ilçesine 18 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 349
  1997 299
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2009 Ahmet Akkuş
  2004 Dursun Çakır
  1994
  1989
  1984
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. [[Sağlık ocağı yoktur. ancak sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. cep telefon olarak avea yüksek yerlerde çekerken, telsim veya türkcell çoğu yerde çekmektedir.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güneşören Köyü Osmancık Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş