Gündolaması Köyü Merkez Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Gündolaması Köyü Merkez Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Gündolaması Köyü Bilgileri - Gündolaması Köyü Hakkında - Gündolaması Köyü Tanıtımı - Gündolaması Köyü Resimleri


  Gündolaması Köyü Merkez Düzce Köyü, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:Merkez

  İl: Düzce

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. Köyün Düzce'nin ilk 7 köyünden biri olduğu söylenmektedir. Köy, Türk köyüdür.

  Kültür

  Köyde, Türk gelenekleri hakimdir.

  Coğrafya

  Düzce merkezine 6 km uzaklıktadır. 1999 düzce depremi sonrasında yapılan toplu konutların eteklerinde yer alması sebebiyle coğrafi önemi artmıştır. Köy toprakları genelde küçük parçalar halindedir. Bu sebeple tavukçuluk ve büyükbaş hayvancılığın yanında tarım yapılsada son yıllarda iyice azalmıştır. Köyün genç nüfusu Düzcedeki geniş sanayi ağı neticesinde fabrika vb. yerlerde çalışmaktadır. Yerli halkı türk olmasına rağmen diğer komşu köylerin çoğu muacirdir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 383
  1997 437

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle tavukçuluk ve büyükbaş hayvancılık yoğun olmakla birlikte verimli topraklara sahip olmasına rağmen ekili/dikili tarım alanları gün geçtikçe azalmaktadır. Köyün özellikle genç nüfusu Düzce Merkezde çeşitli fabrika veya işyerlerinde çalışmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 2009-BİROL KONCA

  2004 - BİROL KONCA
  1999 - HÜSEYİN GÜLER
  1994 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde bir ibadethane 2 market ve 3 adet köprü vardır. Köy boyunca süren dere ve kanallar köyün su bakımındanda zengin olduğunun göstergesidir. Bilgilerin elde edilmesinde büyük emeği geçen Samet BİRİNCİ ye teşekkür ederiz...

  İle Uzaklığı: 6 km

  İlçeye Uzaklığı: 0 km

  Rakım:m

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Gündolaması Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş