Gündoğdu Köyü Marmara Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gündoğdu Köyü Marmara Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gündoğdu Köyü Marmara Bilgileri - Gündoğdu Köyü Hakkında - Gündoğdu Köyü Tanıtımı - Gündoğdu Köyü Resimleri  İlçe: MARMARA - İl: BALIKESİR


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:Bilgi yok

  Marmara Adası'nın güneyinde bulunan bir köydür. 1922 yılındaki Nüfus Mübadelesine kadar Rumnüfusun yaşadığı ve Prastos adıyla anılan köye, Rum nüfusun adayı terk etmesinden sonra 1927 yılında Türk nüfus yerleştirildi ve bugünkü Gündoğdu adını aldı.

  Zeytincilik, zeytinliklerle çevrili köyün önemli gelir kalemlerinden birini oluşturmaktadır. Bir diğer gelir kaynağı ise, adanın genelinde olduğu gibi yaz turizmidir.

  Gündoğdu köyü, Marmara adasında merkeze 5 km uzaklıkta şirin bir sahil köyüdür.

  Çınar ağaçlarının gölgesinde huzurlu ve güvenli bir ortama sahip olan köy; çay bahçeleri, plajları, zeytinlikleri ve sımsıcak insanlarıyla sizi büyüler ve kendine bağlar

  Ulaşımın çok rahat olduğu köye gelmek çok kolay ama dönmek çok zordur...

  Neden mi? Çünkü dönmeyi asla istemezsiniz

  Her mevsim başka bir güzel olan köyde yaz ayları cıvıl cıvıl ve neşeli geçer ama eylül ayının tadını, pastırma yazını ise yaşayanlar bilir.

  Sonbaharda zeytin zamanının curcunası, hareketi. İlkbaharda Hıdirellez piknikleri...

  Gündoğdu köyü..işte böyle yaşanası bir yerdir...

  Tarihçesi

  Gündoğdu Köyü eski bir rum köyüdür. Rumca ismi "Prastos"tur.

  Piri reisin haritasına bakıldığında köyün yerinde bulunan meskun mahalle "Midullu köy" olarak geçer. Prastos ismine ise ilk defa Rumlar zamanında Marmara muhtarı Dimarkhopoulos'un Kurama vergisi listesinde rastlanır.

  Prokonnesos (Marmara) kasabasının doğusunda yer alan Prastos/Prastio (Gündoğdu Köyü) halkı, mermer ocaklarından çıkan taşın nakliye işini ve Paşalimanı şaraplarının İstanbul'a yollanmasını üstlendiğinden o tarihlerde çevrenin en zengin ve ileri köyü konumundaydı.

  1922'de adanın Türklerin eline geçmesi ile birlikte köydeki rum halkı Yunanistan'a yerleşmiştir. Bu tarihlerde adadaki köylerin isimleri Türkçeleştirilirken Prastos'ta Gündoğdu ismini almıştır.

  Bir süre boş kalan köye o tarihlerde Karadeniz'in Abana ilçesinden göçen şimdiki Gündoğdulular gelip yerleşmişler ve aynı şekilde adanın ticaretini özellikle gemiciliği ellerine almışlardır.

  Marmara Adası Ve Antik Çağ

  Marmara Denizi`nin güney batısında yer alan Marmara Denizi`ndeki adaların en büyüğü, Gökçeada`dan sonra da Türkiye`nin ikinci büyük adasıdır. Marmara Denizi bugünkü adını Marmara Adası`nda antik çağlardan beri işletilen zengin mermer yataklarından almıştir.

  Roma döneminde hiristiyanların sürgün yeri olan ada,ihracat merkezini oluşturuyordu. Mavimsi beyaz renkteki Marmara mermerlerinin çıkarıldığı ocaklar Romalılar tarafından genişletilerek büyük işletmeler haline getirildi. Büyük blokları taşıyabilen Roma gemileriyle Akdeniz ve Karadeniz’e de mermerler gönderildi. Üstelik buradan ihraç edilen mermerler sadece bloklar halinde ihraç edilmiyordu; önceleri yarı işlenmiş yani süslemeleri gittiği yerde yapılacak şekilde bir sütun, lahit ya da benzeri ürünler olarak, geç antik çağda ise tam işlenmiş biçimde satılıyordu. İstanbul’da Bizans ve Osmanlı dönemlerinde kullanılan beyaz mermerlerin çoğu da Marmara Adası’ndan gidenlerdi.

  Efes’te M.S. 2. yüzyıla ait bir "katrakt", Marmara Adası’nda ise telle kesilmiş bir lahit bulunması, mermer teknolojisinin o dönemde ulaştığı önemli noktayı göstermesi açısından çok önemli.

  Marmara Adası mermerleriyle yapılan korint, kompozit ve stilize bitkisel motiflerle dantel gibi işlenmiş sütun başlıkları, İmparatorluğun her yerine gönderildi. Sütun başlıklarının örnekleri Ayasofya ve Aya İrini’de de yer aldı. Özellikle Bizans mermer işçiliğinin en güzel örnekleri, İstanbul Ayasofya Müzesi’nde bugün de görülebiliyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Yerel Net, vikipedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gündoğdu Köyü Marmara Forum Tarih
Gündoğdu Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Gündoğdu Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Gündoğdu Köyü Hakkında Bilgi Taşlıçay Ağrı Ağrı Tanıtımı 16 Ocak 2011
Gündoğdu Köyü Vahaplı İlköğretim Okulu Manavgat Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 3 Eylül 2010
Gündoğdu Köyü Hakkında Bilgi Merkez Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş