Günbatımı Plati (Xiphophorus variatus)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Günbatımı Plati (Xiphophorus variatus) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Günbatımı Plati (Xiphophorus variatus)

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  Latince Adı: Xiphophorus variatus

  Habitatı ve Anavatanı: Güney Meksika'nın yavaş akıntılı düz nehir kesimleri.

  Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul. Hemen her tür yemi yerler.

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Yüzme Seviyesi: Orta

  Cinsiyet Ayrımı: Dişilerde gonopod bulunmaz.

  Üreme: Canlı doğururlar. 20-50 arası yavru doğar, akvaryum bol bitkili değilse yavrular anne baba ve diğer balıklar tarafından yenmemesi için ayrılmalıdır.

  Sıcaklık: 20-24 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 7 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 50 lt

  Su Sertliği: Orta

  pH: 7 - 8

  Zorluk Seviyesi: 1

  Genel Yorum: Diğer platiler gibilerdir ancak daha soğuk sudan hoşlanırlar. Bitkileri yiyebildikleri için hızlı gelişen veya sert yapraklı bitkiler konulmalıdır.


  Aktavist Yorumu: 3dişi ve 6 erkek günbatımı platiye sahibim.Görünüşleriyle çok asil bir canlıdır.Çok hareketli ve ayrıca yavrularını iyi koruyan bir balık çeşitidir.iyi besleyip iyi bir bakım yapılırsa 35-40 arası yavru doğurabilir.Yaklaşık 30-35 tane yavrum var.Çok bakım isteyen bir türdür.Herkesin evinde beslemesini tavsiye ederim.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Canlı Doğuranlarla İlgili bir Makale
  Poeciliidae, Goodeidae, Hemirhamphidae
  Canlı doguranlar günümüzde en iyi bilinen ve akvaryum hobisi için milyonlarca yetistirilen tür balıklardır. Canlı doguranlar denince hemen akla Lepistes, Plati, Kılıçkuyruk ve Moli gibi balıklar akla gelir.

  Adi üstünde canlı doguran balıkların yavruları canlı olarak dogar. Yumurtalar annenin vücudunun içindeyken döllenir ve yumurtanın gelismesi ve yavrunun yumurtadan çıkması annenin vücudunda tamamlanır. Yavrular anne tarafından 'dogurulduktan' hemen sonra yüzmeye ve beslenmeye baslarlar.

  [​IMG] Çogu canlı doguranlar grup halinde yüzmeyi severler, bu yüzden ayni türden birkaç taneyi bir arada tutmak gerekir. Grupta disiler erkeklerden daha fazla olmalı yoksa erkekler disileri çok fazla kovalayıp (çiftlesmek için) onların yorulmalarına ve gücsüz düsmelerine yol acabilir. Akvaryumlarinin arka ve yanları sıkca bitkilendirilmis ve orta kısımında ise bolca yüzme mesafesi bırakılmalıdir. Bitkisel maddeler çogu canlı doguranın besin kaynaklarının onemli bir kısmını olusturur (Özellikle Molilerin).

  Bir disi ve bir erkek canlı doguranın bulundugu her akvaryumda bu balıklar ürerler. Canlı doguranlar genellikle akvaryumseverlerin ilk ürettigi balıklar arasındadir. Uretmek icin hamile balıgı ayırmak yeterlidir, isin geri kalan kısmını disi balık halleder.

  Eger karma akvaryumunuzda birkaç yavru yetistirmek istiyorsanız, akvaryumcularda satılan canlı doguran uretme kutularından alabilirsiniz. Bunlar plastikten yapılmıs küçük iki kompartmanlı su yuzeyinde duran kutulardır. Ana hucreye hamile canlı doguran konur ve dogum yaptıgında yavrular deliklerden ikinci kompartmana inerler ve anne tarafından yenilmeden kurtulurlar. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus yavrular dogumdan birkaç saat sonra iyice hareketlenince bir yolunu bulup tekrar ana hücreye girip annelerine yem olabilirler, bu yüzden hamile balıgı hücreye koyduktan sonra devamlı dogumun yapılıp yapilmadigini kontrol etmek lazımdır ve dogum biter bitmez anne balıgı hücresinden çıkarın. Iri canlı doguranlar bu hücrelerden hic hoslanmazlar. Özellikle velifera gibi turleri bu hücrelere koyarsanız hemen hemen her seferinde yavruların ölü dogmasina neden olursunuz.

  Diger dogal üretme yolu ise hamile balıgı kendi küçük, çok bitkilendirilmis (fazla yapraklı bitkilerle) bir akvaryuma koyarak, burada dogum yapmasini beklemektir. Bu yöntemle hem hamile balık daha sakin olur hemde benim deneyimlerime dayanarak daha fazla yavru kurtaracagınızdan eminim. Ayrıca bu akvaryumda yavrularıda büyütebilirsiniz.

  Ayrıca arada sırada (tabii bu akvaryumunuzunda baska ne tür balıklar olduguna bakar) karma akvaryumunuzdan yeni dogmus yavruları kurtarabilirsiniz. Yavrular dogdukları zaman yumurtlayan balıkların yavrularına nazaran daha gelismis ve iri olduklarından beslemede hiç zorluk çekilmez. Canlı doguran yavruları hazır toz yavru yemlerini veya iyice ufalanmis pul yemleri rahatlıkla yer ve gelisirler.

  Belli basli canli doguranlar:
  Kılıçkuyruk (Xiphorus helleri)
  Plati (Xiphorus variatus ve Xiphorus maculatus)
  Lepistes (Poecilia )
  Moli (Poecilia schenops)
  Velifera (Poecilia velifera)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Günbatımı Plati (Xiphophorus Forum Tarih
Günbatimi ve Özlemler Hasret ve Özlem Yazıları 27 Eylül 2010
Günbatımı Hareketli Ekran Koruyucular Windows Temalar & Ekran Koruyucular 1 Nisan 2010
Ankara'da günbatımı... Doğa Manzara Resimleri 25 Ekim 2009
Günbatımı Fotoğrafları Çekimi İçin Teknik Bilgiler Diğer Mesleki Bilgiler 23 Haziran 2009
Köyde Günbatımı Doğa Manzara Resimleri 11 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş